Sveikatos įstaigos ir galimybių pasas: kaip pasikeitė pacientų priėmimo taisyklės?

Galimybių pasas / Shutterstock nuotr.
Autorius: Auksė Kontrimienė
Publikuota: 2021-09-21 14:52
Nuo rugsėjo 13 d. Lietuvoje pradėjęs galioti Galimybių pasas sukėlė sumaištį ir tarp sveikatos problemų turinčių pacientų: ar šis pasas yra būtinas, norint patekti į polikliniką, ligoninę ar kitą sveikatos paslaugų įstaigą. Portalas manodaktaras.lt paklausė kelių svarbiausių gydymo įstaigų atstovų, kaip pasikeitė pacientų priėmimo taisyklės įvedus Galimybių pasą.

Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos prezidentas Kęstutis Štaras sako, kad sveikatos įstaigose „aptarnavimo tvarka nesikeitė, nes teikiant asmens sveikatos priežiūros paslaugas Galimybių pasas nėra privalomas“. Pasak jo, Sveikatos apsaugos ministerija rekomenduoja paslaugas teikti  laikantis visų  infekcijos prevencijos ir kontrolės priemonių, rekomendacijų dėl srautų valdymo, asmens apsaugos priemonių naudojimo, rankų higienos, dezinfekcijos ir t.t.

VUL Santaros klinikų Komunikacijos tarnyba informuoja, kad medicinos paslaugos pacientams (konsultacijos, guldant į stacionarą) teikiamos netikrinant galimybių paso. Lankytojams būtinas skyriaus vedėjo išduotas leidimas pagal įstaigoje galiojančią tvarką.

„Esant dabartinei sveikatos priežiūros įstaigų apkrovai, esminių ribojimų paslaugų teikimui pavyksta išvengti. Darbas, laikantis griežtų epidemiologinių reikalavimų, vyksta įprastu ligoninei ritmu“, – cituojamas  Santaros klinikų direktorius medicinai doc. dr. Valdas Pečeliūnas.

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninė Kauno klinikos Komunikacijos tarnybos vadovė Austė Aleksandravičiūtė-Šviažienė informuoja, kad galimybių pasas Kauno klinikose reikalingas tik lankytojams, kurie lanko artimuosius stacionare. Asmens sveikatos priežiūros paslaugos teikiamos nepriklausomai nuo to, ar asmuo turi GP. Guldant pacientus į ligoninės stacionarą, Kauno klinikose jiems yra daromas PGR tyrimas.

Baltijos ir Amerikos  terapijos ir chirurgijos klinikos rinkodaros  vadovė Erika Zabulėnienė pastebi, kad medicinos įstaigoms nėra keliams reikalavimas prašyti pacientų galimybių paso.

„Priešingu atveju pacientai negalėtų patekti pas specialistus, jiems nebūtų įmanoma suteikti medicinos paslaugų“, – teigia E. Zabulėnienė. Pasak jos, klinikoje yra aparatas, matuojantis kiekvieno ateinančio paciento kūno temperatūrą. Karščiuojantys pacientai klinikoje priimami per specialiai įrengtą šoninį įėjimą, kur saugia apranga apsirengęs medicinos personalas pacientą apžiūri, pakonsultuoja ir  paima būtiniausius tyrimus, taip pat ir Covid testą.