Sveikos gyvensenos įpročiai priklauso ir nuo artimųjų / Shutterstock nuotr.

Sveikos gyvensenos įpročiai priklauso ir nuo artimųjų

manodaktaras.lt
Publikuota: 2020-01-03 12:00
Prasidedant naujiems metams, daugelis žmonių pasižada gyventi sveikiau – sveikiau maitintis ar pradėti sportuoti. Tačiau sveikesnio gyvenimo įpročius iš dalies lemia ne tik paties žmogaus pasirinkimas, bet ir jo aplinka. Žmonės linkę kopijuoti žmonių, su kuriais tapatinasi ar žavisi – draugų, kolegų ir artimųjų – elgesį. Deja, perimame ir sveikatai žalingus įpročius, pavyzdžiui, rūkymą ar persivalgymą. Tai iš dalies lemia, kad neužkrečiamos ligos – širdies ligos, vėžys, cukrinis diabetas – gali plisti kaip infekcija, nes žalingi įpročiai perduodami iš žmogaus žmogui.
Žmonės, kurie mums brangūs ir su kuriais nuolatos bendraujame, sudaro mūsų socialinį ratą. Socialinio rato poveikis sveikatai buvo tiriamas Framingamo Širdies ligų tyrimo metu. Nuo 1940-ųjų stebėtos trys Masačusetso valstijos Framingamo miesto gyventojų kartos.

Tyrimas parodė, kad tiems žmonėms, kurių socialiniame rate yra nutukusių žmonių, nutukimo rizika didesnė. 57 proc. didesnė tikimybė nutukti, jei nutukęs draugas, 40 proc. – jei brolis ar sesuo, 37 proc. – jei sutuoktinis. Šis poveikis dar ryškesnis, kuo reikšmingesni santykiai tarp žmonių ir jei abu žmonės – tos pačios lyties. Pavyzdžiui, kaimynų, nors ir kasdien matomų, kūno svoris neturi jokio poveikio.

Draugų ir šeimos rate taip pat perduodami ir rūkymo bei alkoholio vartojimo įpročiai. Pavyzdžiui, paauglių rūkymas siejamas su populiarumu. Jei rūko populiarus paauglys, daugiau paauglių paseks jo pavyzdžiu. Socialinis ratas taip pat veikia ir mūsų nuotaiką. Jauni žmonės, jei jų draugai patiria slogias nuotaikas, labiau linkę tokią nuotaiką patirti patys. Prasta nuotaika labai kenkia paauglio gyvenimo kokybei ir gali būti depresijos ateityje veiksnys.

Nors visi senstame ir turime polinkį tam tikroms sveikatos būklėms, gyvenimo būdas (rūkymas, mityba, fizinis aktyvumas, alkoholio vartojimas) lemia riziką išsivystyti dažniausioms neužkrečiamoms ligoms – širdies ir plaučių ligoms, vėžiui, cukriniam diabetui. Tad iš artimiausių žmonių rato perimant žalingus gyvensenos įpročius, tokios neužkrečiamos ligos gali plisti kaip infekcija.

Jei kopijuojame draugų ir artimųjų elgesį, ar galime šią savybę panaudoti geriems tikslams? Pasaulyje vyksta įvairios sveikatinimo akcijos, visą mėnesį skatinančios nevartoti alkoholio, išbandyti veganišką mitybą, mesti rūkyti. Prie jų prisijungia šimtai tūkstančių žmonių. Kolektyvinė paskata gali būti kur kas efektyvesnė nei pavienės žinutės, raginančios gyventi sveikiau.

Parengė Monika Kairienė pagal bbc.com