Nuotolinė gydytojo dermatologo konsultacija / Shutterstock nuotr.

Teledermatologija: asmenukė vietoj vizito pas gydytoją – kuriais atvejais tai tinka

manodaktaras.lt
Publikuota: 2020-07-10 11:20
Kaip ir kitų sričių gydytojai, dermatologai sėkmingai pritaikė nuotolines konsultacijas savo darbe – jos sutaupo pacientų laiką, nes nereikia planuoti kelionės pas gydytoją, paslaugą pacientai paprastai gauna greičiau nei gyvo vizito atveju. Nuotolinė dermatologija arba teledermatologija pasiteisina kai kurių odos būklių priežiūroje. Nuotolinės konsultacijos gali būti tokios pat efektyvios, kaip ir gyvi vizitai pas gydytoją dermatologą.
Teledermatologija ir kontaktiniai vizitai

Nors skamba kaip naujovė, teledermatologijos terminas atsirado prieš 25 metus. Esant tam tikroms odos būklėms, teledermatologija yra tokia pat efektyvi kaip ir gyva dermatologo apžiūra. Tyrimai rodo, kad nuotolinėmis dermatologo konsultacijomis galima efektyviai valdyti žvynelinę, egzemą.

„Teledermatologija panaikina barjerus, jei neturite priėjimo pas specialistą ar gyvenate kaimiškoje vietovėje. Taip pat leidžia gydytojams ne tokias skubias būkles gydyti be tiesioginių vizitų, taip paliekant daugiau vizitų pacientams, kuriems tikrai jų reikia“, – sako Pensilvanijos Universiteto medicinos mokyklos profesorius, dermatologas dr. Jules Lipoff.

Teledermatologija pasitarnauja daugelyje situacijų. „Stebėjimo vizitas pacientui, sergančiam akne ir pradėjusiam vaistų kursą, yra puikus pavyzdys, kada teledermatologija turėtų būti naudojama. Jokio poreikio versti pacientą atvykti į kabinetą 10-15 minučių vizitui“, – sako dermatologas J.Lipoff.

Gyvo vizito pas dermatologą pacientas turėtų atvykti pasireiškus stipriam šalutiniam vaistų poveikiui arba kai įvertinant būklę, gydytojui dermatologui reikia apčiuopti odos darinį, ar apžiūrėti viso kūno odą.

Amerikos Dermatologijos Akademija rekomenduoja, kad pacientas ir gydytojas, prieš pereidami prie nuotolinių konsultacijų, bent kartą susitiktų gyvai – nesvarbu, dėl kokios problemos. Tuomet gydytojas dermatologas spręstų, kaip ir kada integruoti nuotolines konsultacijas į paciento priežiūrą.

Du būdai – nuotraukos ir vaizdo pokalbis

Teledermatologijos yra dvi pagrindinės formos:

Vaizdo pokalbis – kai pacientas ir gydytojas kalbasi realiu laiku vaizdo ryšiu

Nuotraukos – dažniau naudojamas metodas, kai pacientas gydytojui persiunčia skaitmenines nuotraukas ar filmuotą medžiagą

Bet kuriuo atveju nuotolinės konsultacijos efektyvumas priklauso nuo paciento atvirumo ir kaip tiksliai jis apibūdina savo simptomus. Taip pat – nuo tinkamos technikos. Gydytojai dermatologai įvertinti būklę gali tik iš didelės raiškos nuotraukų – išsiliejusi bėrimo nuotrauka nebus tinkama, o konsultacijoms vaizdo ryšiu reikia didelės raiškos kameros ir gero interneto ryšio.

Parengė Monika Kairienė pagal thepapergown.zocdoc.com