Telemedicina – išsigelbėjimas sergantiesiems?

Telemedicina skinasi kelią ir Lietuvoje. / Shutterstock nuotr.
Autorius: www.manodaktaras.lt
Publikuota: 2020-04-24 18:14
Nors dauguma gydymo įstaigų užvėrė duris, gydytojai tęsia savo veiklą ir kviečia privačiai konsultuotis telefonu. Ar telemedicina šios pandemijos metu gali tapti išsigelbėjimu sergantiesiems?

Medicinos daktaras gydytojas urologas-seksologas Mindaugas Danilevičius teigia, kad šiuolaikiniame technologijų pasaulyje konsultacijos su gydytojais per atstumą – jokia naujiena. Ši paslauga vadinama telemedicina ir kai kuriose šalyse užima gana svarbią vietą. „Pasaulyje telemedicinos srityje pirmauja Didžioji Britanija, Šveicarija ir Skandinavijos šalys, – sako specialistas. – Didžiosios Britanijos ir Šveicarijos pacientams tokios konsultacijos prieinamos visą parą, o receptų išrašymas skaitmeniniu būdu yra tapęs kasdienybe.“

Urologas dr. Mindaugas Danilevičius
Urologas dr. Mindaugas Danilevičius

Pasak jo, statistiškai kas trečiam pacientui, kuris pirmą kartą kreipiasi į gydytoją telefonu ar pasitelkęs vaizdo įrangą, vėliau nebereikia tęsti gydymo, nes problema išsprendžiama čia ir dabar. Gydytojai taupo laiką, o pacientai – pinigus. Telemedicina Europoje žinoma ir plačiai taikoma jau penkerius metus, o Lietuvoje kol kas tik skinasi kelią. Tokią galimybę nuo šiol siūlo gydytojų registracijos sistema manodaktaras.lt.

Išvengiama tiesioginio kontakto

Nors tenka apgailestauti dėl pasaulyje ir Lietuvoje susiklosčiusios situacijos plintant „COVID-19“ virusui, būtina ieškoti sprendimų visose gyvenimo ir verslo srityse – ne išimtis ir medicina. „Telemedicina tampa ypač aktuali šiandien, kai daugelis šalies gyventojų karantine, didžioji dalis gydymo įstaigų nedirba ir neteikia jokių konsultacijų arba jos nepakankamos, – sako M. Danilevičius. – Dauguma pacientų ir medikų jaučiasi nesaugūs bendraudami akis į akį, todėl nuotolinės konsultacijos yra būtent tai, ko dabar reikia.“

Pasak specialisto, bekontaktis paslaugų teikimo būdas suteikia galimybę pasiekti pageidaujamos specialybės gydytoją greičiausiai neišvykus iš namų: „Telemedicina galima spręsti daugelį sveikatos problemų, stebėti lėtinėmis ligomis sergančius asmenis, vykdyti priežiūrą, reabilitaciją ir kt. Taip ne tik apsaugomi medikai ir pacientai, bet ir sutaupoma laiko, patiriama mažiau išlaidų, kurių neišvengiama vykstant į kliniką, laukiant paskirto vizito prie gydytojo kabineto durų ir pan.“

Naudinga ir pacientui, ir specialistui

Telemedicina yra tai, ko Lietuvoje jau seniai trūko. Naujosios technologijos tarnauja žmogui ir padeda bendrauti ne tik pacientui su gydytoju, bet ir medikams tarpusavyje, taip pat leidžia palaikyti glaudų ryšį daktarui ir vaistininkui. Paslauga teikiama telefono ryšiu, internetu per tam tikras programas su vaizdo ryšiu arba tiesiog per „Skype“, „Viber“.

„Vos prisėdę prie išmaniojo įrenginio, galėsime ne tik pasikonsultuoti su norimos srities specialistu, bet ir atsiųsti rentgeno ar kitas nuotraukas, įkelti duomenis, užpildyti dokumentus, gauti reikiamus išrašus ir receptus vaistams. Be to, esant reikalui specialistas paciento duomenis (pavyzdžiui, radiologinius tyrimus) galės persiųsti į kitą gydymo įstaigą ir gauti kito mediko nuomonę“, – telemedicinos privalumus vardija M. Danilevičius.

Susiduria su iššūkiais

Kaip teigia urologas-seksologas M. Danilevičius, telemedicina susiduria su nemenkais iššūkiais. „Vienas tokių yra išlaidos: norint, kad ši sistema veiktų, reikia nemažų finansų jai įdiegti, vėliau – reklamai, taip pat būtina užtikrinti duomenų apsaugą, konfidencialumą, o naudotojams svarbu spartus interneto ryšys, – sako specialistas. – Ateityje, manau, telemedicina leis siūlyti ne tik konsultacijų, bet ir diagnostikos, greitosios medicininės pagalbos paslaugas.“

Mediko nuomone, telemedicina Lietuvoje taps kasdienybe, ypač kaimo vietovėse ar ten, kur nėra reikiamų specialistų, nes ir pacientai, ir gydymo įstaigos taupys laiką, jėgas ir kaštus. „Manau, kad telemedicina ateityje turėtų būti neatsiejama medicininės priežiūros dalis“, – dalijasi mintimis medikas.

Kur galima registruotis

Gydytojų rezervacijos platforma manodaktaras.lt jau dabar siūlo privačią gydytojo konsultaciją telefonu. Kaip užsiregistruoti, galite pamatyti čia. Mokamas konsultacijas čia teikia skirtingų sričių specialistai – kardiologai, dermatologai, urologai, ginekologai ir kitų sričių ekspertai. Per konsultaciją gydytojas pateikia apibūdintų simptomų analizę, paaiškina, ką vertėtų daryti, jei reikia – išrašo receptinius vaistus ar paskiria kitus preparatus, o kilus būtinybei nukreipia į kitą specialistą ar gydymo įstaigą.

Konsultacijos įsigijimo procesas paprastas – reikia pasirinkti specialistą, patogų konsultacijos laiką ir sulaukti gydytojo skambučio. Visi, įsigiję privačią gydytojo konsultaciją platformoje manodaktaras.lt, prisideda prie kovos su COVID-19: per karantiną 10 proc. paslaugos sumos bus skirta COVID-19 pasekmių mažinimo fondui.

Netrukus manodaktaras.lt startuos ir videomedicinos paslauga.