Telemedicina skinasi kelią ir Lietuvoje. / Shutterstock nuotr.

Telemedicina JAV – ne proveržis, bet lėta pažanga

Monika Kairiene
Publikuota: 2019-10-27 08:30
Vis daugiau gydytojų JAV savo darbe naudojasi telemedicina. Nuotolinis paciento būklės stebėjimas sutaupo gydytojų ir pacientų laiką, leidžia sutrumpinti laukimo laiką iki konsultacijos, sumažina išlaidas.
Amerikos Telemedicinos indekse apklausta 800 gydytojų. Apklausos rezultatai rodo, kad telemedicinos naudojimas ženkliai padidėjo, kaip ir gydytojų noras konsultuoti pacientus per vaizdo skambučius ir teigiamas požiūris į nuotolinį paciento būklės stebėjimą. Nuo paskutinės apklausos gydytojų, naudojančių telemediciną, padaugėjo daugiau kaip tris kartus. 2018 metais tokių gydytojų buvo 22 proc., paskutinės apklausos metu 2015 metais – tik 5 proc.

Dauguma telemediciną naudojusių gydytojų sako, kad technologijos leidžia pacientui lengviau gauti sveikatos priežiūros paslaugas, efektyviau išnaudojamas gydytojo ir paciento laikas, sumažinamos sveikatos priežiūros išlaidos.

Psichiatrija – viena iš sričių, kur telemedicinos galimybės pritaikomos labiausiai. Pavyzdžiui, Nebraskoje trūkstant vaikų psichiatrų, pacientams iš tolimesnių vietovių kartais dėl vizito tenka suplanuoti 6 valandų kelionę pirmyn ir atgal. Vykdant vaikų telepsichiatrijos programą per metus atlikta 600 nuotolinių konsultacijų, per savaitę sutaupant 26 valandas važiavimo, perpus sumažinant atvejų, kai pacientai neatvyksta į konsultaciją.

Amerikos Telemedicinos indekso sudarytojai akcentuoja, kad apklausti gydytojai per artimiausius metus ketina dar daugiau naudoti telemedicinos galimybes. Tačiau didesniam telemedicinos proveržiui dar yra iššūkių – kompensavimo modelių nustatymas, elektroninių sveikatos įrašų integravimas, duomenų privatumo ir saugumo užtikrinimas.

Parengta pagal healthtechinsider.com