Toksikologas: kaip atpažinti nuo psichoaktyvių medžiagų apsvaigusį asmenį ir ką daryti?

Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Toksikologijos centro vadovas gydytojas toksikologas med. dr. Robertas Badaras
Autorius: Genovaitė Privedienė
Publikuota: 2020-10-23 13:03
Pamatėte neįprastai, neadekvačiai besielgiantį asmenį gatvėje, parduotuvėje? Taip, tai signalas, kad šis žmogus gali būti pavartojęs psichoaktyvių medžiagų. Nusisukti ir nueiti? Stop – specialistai pataria nebūti abejingiems.

XXI amžiaus fenomenas

Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Toksikologijos centro vadovas gydytojas toksikologas medicinos mokslų daktaras Robertas Badaras sako, jog psichoaktyvių medžiagų suvokimas per pastaruosius keletą metų labai pasikeitė. Anksčiau jos buvo tapatinamos su nelegaliomis medžiagomis, narkotikais, o dabar Europos psichoaktyvių medžiagų monitoringo centras nurodo, kad vis didesnę problemą kelia legalūs medikamentai, receptiniai vaistai, kuriais yra piktnaudžiaujama, kurie vartojami savigydos, o vėliau – ir svaiginimosi tikslais.

Šiais metais Europos  monitoringo centras deklaravo esant 790 naujų psichoaktyvių medžiagų.

„Europoje iš naujo atrandama ir įregistruojama maždaug po vieną psichoaktyvią medžiagą per savaitę. Dalis jų pristatoma kaip legalių vaistų analogai, dalis – kaip psichostimuliatoriai, dalis – kaip  haliucinogenai, dalis – kaip opioidai, dar nemažai sintetinių kanabinoidų. Jos gali nebūti visai naujos, bet nebuvo įtrauktos į 1961 ir 1971 metų Jungtinių Tautų direktyvas“, – paaiškina dr. R.Badaras.

Rinką užplūstant vis naujoms psichoaktyvioms medžiagoms, neabejotinai didėja jų grėsmė, – perspėja gydytojas toksikologas. Mat gauti šių medžiagų nėra labai sunku: jų patekimas į šalį yra toks paprastas, kad net  nebereikalingi jokie narkotikų „dileriai“. Jos dažnai atsisiunčiamos per pristatymo tarnybas, agentūras kaip legalios medžiagos.

„Pašto tarnybos irgi neturi galimybės viską patikrinti. Tad internetinė prekyba šiandien yra rimtas iššūkis“, – apgailestauja gydytojas.

Kaip atpažinti apsvaigusį žmogų?

Respublikinė Vilniaus universitetinė ligoninė vienintelė Lietuvoje dalyvauja Europos projekte, kurio paskirtis – registruoti pacientus, kurie kreipiasi skubios pagalbos dėl psichoaktyvių medžiagų poveikio. Tendencijos, anot dr. R.Badaro,  aiškios – tokių pacientų vis daugėja.

Kaip jie patenka į ligoninę? Dažniausiai jiems pagalbą iškviečia šalia esantys žmonės, pastebėję, kad žmogus ima elgtis neadekvačiai. Kartais apsvaigusį žmogų į ligoninės skubios pagalbos skyrių atveža artimieji.

„Kad žmogus galimai pavartojęs psichoaktyvių medžiagų, nėra sunku pastebėti, – teigia gydytojas toksikologas. – Jis neadekvačiai reaguoja į aplinką, atrodo susijaudinęs, kartais agresyvus, gali skųstis skausmais krūtinėje, oro trūkumu. Simptomai įvairūs. Gali būti slopinamasis efektas, o bet koks sąmonės pritemimas – rimtas signalas, kad reikia skubios pagalbos.“

O ką daryti, jei įtarimą sukėlė gatvėje ar parduotuvėje sutikto žmogaus elgesys, būsena? Gydytojo atsakymas – reikia nebijoti paskambinti į skubios pagalbos liniją 112.

„Esant reikalui bus atsiųsta greitoji pagalba. O jei jos neatsiųs, operatoriai sujungs su Apsinuodijimų informacijos biuru, kurio specialistai visą parą konsultuoja įtariamo apsinuodijimo klausimais, išaiškina, ką daryti ir ko nedaryti“.

Deja, kartais žmonės dėl įvairių priežasčių tikisi, kad situacija susitvarkys savaime, be jų įsikišimo. Toks abejingumas gali kainuoti nukentėjusiojo sveikatą ar gyvybę.

Pagalba telefonu visoje Lietuvoje

1. Jaunimo linija

jaunimolinija.lt
Jaunimui. Paramą teikia savanoriai
Tel. 8 800 28888
Darbo laikas: I-VII visą parą

2. Vaikų linija

vaikulinija.lt
Vaikams. Paramą teikia savanoriai
Tel. 116111
Darbo laikas: I-VII 11 – 23 val.

3. Pagalbos vaikams linija

pagalbavaikams.lt
Vaikas ir tėvams, patiriantiems iššūkių. Paramą teikia savanoriai.
Tel.116111
Darbo laikas: I-V 11- 19 val.

4. Vilties linija

viltieslinija.lt
Suaugusiesiems. Paramą teikia savanoriai ir psichikos sveikatos specialistai.
Tel. 116 123
Darbo laikas: I-VII visą parą

5. Pagalbos moterims linija

pagalbosmoterimslinija.lt
Moteris. Pagalbą teikia savanoriai ir psichikos sveikatos specialistai
Tel. 8 800 66366
Darbo laikas: I-VII visą parą

6. Linija Doverija

Jaunimui rusų kalba.
Paramą teikia savanoriai moksleiviai
Tel. 8 800 77277
Darbo laikas: II-VI 16-20 val.

7. Tėvų linija

tevulinija.lt
Tėvams, patiriantiems iššūkių
Paramą teikia profesionalūs psichologai
Tel. 8 800 90012
Darbo laikas: I-V 9-13 val. ir 17- 21 val.

8. Sidabrinė linija

sidabrinelinija.lt
Senjorams. Paramą teikia profesionalūs konsultantai, kalbasi savanoriai, kiti senoliai.
Tel. 8 800 80020
Darbo laikas: I-V 8-20 val.

9. Krizių įveikimo centras

krizesiveikimas.lt
Suaugusiesiems ir paaugliams. Konsultuoja psichologai. Pirma konsultacija nemokama, vėlesnės mokamos.
Skype: krizesiveikimas; krizesiveikimas1
Darbo laikas: I-V 16-20 val. ir VI 12-16 val.

 Informacija iš pagalbasau.lt

Projektas iš dalies finansuojamas Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo lėšomis, kurį administruoja Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija.
Socialinė informacinė kampanija „Rinkis gyvenimą“