Tretinis rūkymas – tabako teršalų įkvėpti galima net ir patalpose, kuriose nerūkoma

Tretinis rūkymas – tabako teršalų įkvėpti galima net ir patalpose, kuriose nerūkoma / Shutterstock nuotr.
Autorius: manodaktaras.lt
Publikuota: 2020-03-06 13:00
Jeilio universiteto tyrimas rodo, kad tabako teršalų galima įkvėpti net ir patalpose, kuriose paprastai nerūkoma. Kenksmingas tabako dūmų medžiagas skleidžia rūkantys žmonės.

Seniai žinoma apie pasyvaus arba kitaip vadinamo antrinio rūkymo žalą, kai įkvepiamas cigarečių dūmais užterštas oras. Mažiau tyrinėtas tretinis rūkymas – cigarečių teršalų įkvėpimas ne būnant šalia rūkančiojo, bet kenksmingoms medžiagoms susigėrus į baldus, kilimus ar drabužius ir vėliau vėl patekus į orą.

Tabako dūmų teršalai nusėda ant sienų, apmušalų, užuolaidų, kilimų ir kitų paviršių, taip pat – ant rūkančiojo kūno ir drabužių. Rūkantys žmonės tabako dūmuose susidariusias medžiagas perneša į kitą aplinką.

Jeilio universiteto tyrimas atskleidė, kad tretinio rūkymo poveikį galima patirti ir patalpose, kuriose paprastai nerūkoma. Mokslininkai atliko eksperimentą kino teatre, kuriame neberūkoma 15 metų, prieš ir po kino seansų tyrė oro sudėtį. Žmonėms atėjus į kino salę, fiksuotas kenksmingų dalelių padidėjimas, jų koncentracija palaipsniui mažėdavo, bet ne visiškai išnykdavo. Eksperimente dalyvavę žmonės išskyrė įvairias medžiagas, tarp jų ir kancerogenus – benzeną, formaldehidą.

Eksperimentas tęsėsi 4 dienas. Mažiausiai nikotino ir kitų tabako dūmuose esančių cheminių junginių kino salės ore fiksuota per vaikams skirtus filmus, daugiausiai – vėlyvuose seansuose, į kuriuos patekti galima nuo tam tikro amžiaus. Net ir esant mažesnei auditorijai tokių filmų seansų metu cigarečių teršalų dalelių fiksuota daugiau. Per 1 valandą išskirtų teršalų kiekis prilygo 1-10 cigarečių, priklausomai nuo to, kokius cheminius junginius vertintume.

Manoma, kad dar didesnės koncentracijos gali būti mažesnėse patalpose su prasta ventiliacija – baruose, biuruose, metro traukiniuose. Tačiau tretinio rūkymo poveikis dar turi būti tiriamas. Neaišku, ar tretinio rūkymo metu išskirtų teršalų kiekiai pakankamai dideli, kad darytų poveikį sveikatai.

Parengė Monika Kairienė pagal cnn.com