Trimatė dantų skenavimo technologija palengvina dantų protezavimo procedūrą

Trimatis skaitmeninis dantų atspaudų skeneris
Autorius: Auksė Kontrimienė
Publikuota: 2020-01-29 08:00
Trimatė dantų atspaudų skenavimo technologija atsirado neseniai, todėl šią naujovę pamažu įdiegia su mokslo pažanga kartu žengiančios Europos, JAV ir kitų šalių odontologijos klinikos. Apie ją kalbamės su specialiste odontologijos klinikos „Denticija“ gydytoja Vita Lozinovienė.

Papasakokite apie 3Shape TRIOS skenerio privalumus.

„3Shape Trios“ – tai naujausias danų kompanijos, gaminančios medicininę įrangą odontologijos klinikoms ir dantų technikų laboratorijoms, mažai analogų turintis trimatis skaitmeninis dantų atspaudų skeneris. Naudojant tradicinį dantų atspaudų darymo būdą atspaudinę masę keičia nesudėtingas, švarus ir greitas trimatis dantų skenavimas. Naudojant „3Shape Trios“ visiškai transformuojamas kasdienis gydytojų odontologų darbas, sutrumpinama dantų protezavimo procedūra, o pacientai patiria mažiau diskomforto iškilus būtinybei gaminti protezus. „3Shape Trios“ sudaro galimybes greitai pagaminti itin tikslius ir patvarius dantų vainikėlius ir tiltelius.

Odontologijos klinikos „Denticija“ gydytoja Vita Lozinovienė
Odontologijos klinikos „Denticija“ gydytoja Vita Lozinovienė

Kaip svarbiausią naujosios technologijos privalumą išskirčiau pacientų komfortą: nereikia naudoti jokios atspaudinės masės burnoje, todėl procedūra nekelia pykinimo, nemalonių pojūčių. Be to, naudojant šį skenerį galima nustatyti restauracijų spalvą. Gydytojai turi galimybę užfiksuoti apatinio žandikaulio judesius.

Ne mažiau svarbu tai, kad skeneris leidžia sklandžiau komunikuoti su pacientais: supažindinti juos su situacija burnoje, parodyti jiems tai, taip pat parodyti pacientams būsimą šypseną, atsižvelgus į jų pageidavimus. Informacija dantų technikų laboratorijai perduodama kur kas greičiau, o skenuota informacija išlieka duomenų bazėje, skirtingai nei atspaudai.

Palyginkime įprastą dantų atspaudų nuėmimo procedūrą su skenavimu.

Gaminant dantų protezus įprastai pirmiausia daromas silikoninis dantų atspaudas. Toliau, remiantis gautu atspaudu, liejamas diagnostinis gipso modelis. Tuomet jau ant to gipsinio modelio gaminami dantų protezai. Visą protezų gamybą sudaro trys etapai. Gaminant protezus daugiapakopiu būdu užtrunkama ilgiau, taip pat išlieka paklaidų tikimybė. Dėl viename etape atsiradusio netikslumo vėlesniuose etapuose protezai gali deformuotis. Tai turi neigiamos įtakos protezų tvirtumui ir jų tarnavimo laikui.

Pasitelkus „3Shape Trios“ skenerį, atspaudų darymo procedūra ir protezų gamyba atrodo visiškai kitaip. Skenuojant trimačiu skeneriu pakanka išsižioti, o gydytojas tuo metu, naudodamas dviejų mažų kamerų sistemą, nuskenuoja burnos ertmę. Ekrane iš karto suformuojamas trimatis dantų vaizdas. Gydytojas iš karto gali įvertinti dantų būklę ir ją pakomentuoti pacientui. Tai – visiškai paprasta procedūra, ją galima atlikti per vieną vizitą, o taip taupomas pacientų laikas ir palengvinamas gydytojų darbas. Be to, skenuojant nenaudojama atspaudinė masė, todėl procedūra yra daug paprastesnė ir komfortiškesnė.

Dantų protezavimo procedūra gerokai sutrumpėja?

Skeneris yra sujungtas į bendrą sistemą su dantų technikų laboratorija, todėl nuskenuotas atvaizdas automatiškai siunčiamas į laboratorijos duomenų bazę. Protezų gamybą galima pradėti akimirksniu. Remiantis nuskenuotu vaizdu, skaitmeniniu būdu sumodeliuojami protezai, o gauto modelio skaitmeninis failas siunčiamas tiesiai į protezų frezavimo įrenginį. Šiuo atveju praleidžiami silikoninio atspaudo ir gipsinio modelio etapai, todėl protezų gamybos laikas gerokai sutrumpėja, taip pat išvengiama protezų netikslumų, kurie galimi gaminant protezus tradiciniu būdu – darant atspaudą ir liejant gipso modelį (naudojant „3Shape Trios“ skenerį šie etapai atliekami skaitmeniniu būdu, todėl pagaminti protezai būna itin tikslūs).

Ar galima nuskenuoti visos burnos dantų būklę?

Taip, skeneriu galima nuskenuoti visos burnos dantų būklę. Taip pat galima matyti burnos gleivinę.

Ar dantų skenavimas yra mokama procedūra ar yra įskaičiuojama į dantų protezavimo kainą?

Ruošiantis dantų protezavimui, skenavimo kaina yra įskaičiuota į protezavimo kainą. Jeigu skenavimas atliekamas diagnostiniams tikslams, tuomet tai gali būti mokama procedūra.

Ar duomenis apie nuskenuotų dantų būklę pacientai gauna elektroninėje skaitmenoje ir gali panaudoti tolimesniam gydymui?

Jeigu pacientai pageidauja, skeneriu surinkta ir sukaupta informacija gali būti išsiųsta jiems elektroniniu paštu. Ši informacija taip pat gali būti naudojama toliau tęsiant gydymą. Skaitmeniniai dantų atspaudai archyvuojami. Skaitmeninius failus gydytojai gali siųsti bet kuriai dantų technikų laboratorijai, esančiai kitame mieste ar net kitoje šalyje.