Turėti šunį itin naudinga kenčiantiems nuo širdies ligų

Turėti šunį itin naudinga kenčiantiems nuo širdies ligų / 123RF.com nuotr.
Autorius: Monika Kairienė
Publikuota: 2019-10-10 09:47
Du nauji tyrimai, publikuoti Amerikos širdies asociacijos žurnale „Circulation: Cardiovascular Quality and Outcomes“ patvirtina, kad turėti šunį – naudinga sveikatai. Šunų šeimininkai gyvena ilgiau, jiems mažesnė rizika mirti nuo insulto ar infarkto.

Pirmasis tyrimas atliktas Švedijos mokslininkų. Jie nagrinėjo daugiau kaip 344 tūkst. žmonių, patyrusių infarktą ar insultą 2001-2012 metais, duomenis. Žmonėms, kurie turėjo šunį, sveikatos prognozės geresnės. Infarktą patyrusiems žmonėms mirties rizika per tyrimo laikotarpį buvo 33 proc. mažesnė nei žmonėms, kurie gyvena vieni ir 15 proc. mažesnė, jei jie turėjo šunį ir gyveno su partneriu ar vaiku. Insultą patyrusiems pacientams rizika mirti per tyrimo laikotarpį buvo 27 proc. mažesnė, o jei jie gyveno su šunimi ir partneriu ar vaikais – rizika mirti po insulto per tyrimo laikotarpį buvo mažesnė 12 proc.

Mažesnė rizika aiškinama tuo, kad turėdami šunį, žmonės yra priversti būti fiziškai aktyvūs. Be to, su augintiniu žmonės nesijaučia tokie vieniši, patiria mažiau neigiamų emocijų – tai prisideda prie bendros sveikatos. Šunų šeimininkai yra mažiau izoliuoti socialiai ir daugiau bendrauja su kitais žmonėmis.

Antrąjį tyrimą atliko Kanados mokslininkai. 10-ies tyrimų metaanalizėje surinkti daugiau kaip 380 tūkst. pacientų duomenys. Šio tyrimo išvados panašios – šunų šeimininkų sveikatos rodikliai geresni, palyginti su žmonėmis, kurie šuns neturi. Šunų šeimininkams mirties nuo bet kokios priežasties rizika per tyrimų laikotarpius – 24 proc. mažesnė, 65 proc. mažesnė mirties po širdies smūgio rizika ir 31 proc. mažesnė rizika mirti nuo širdies ir kraujagyslių ligų.

Šuns turėjimas siejamas su didesniu fiziniu aktyvumu, mažesniu kraujo spaudimu ir geresniais cholesterolio rodikliais. Tiesa, abiejų tyrimų autoriai pripažįsta, kad į skaičiavimus negalėjo įtraukti kitų veiksnių, darančių įtaką sveikatai – pavyzdžiui, rūkymo. Tačiau tyrimų rezultatai rodo teigiamą sąsają tarp šuns turėjimo ir geresnės sveikatos, nors priežastiniam ryšiui patvirtinti reikia daugiau tyrimų.

Parengta pagal medicalnewstoday.com