Tyrimai atskleidė: akys gali atskleisti žmogaus biologinį amžių

Akys / Shutterstock nuotr.
Autorius: manodaktaras.lt
Publikuota: 2022-02-01 13:30
Sakoma, akys – sielos veidrodis, bet jos daug ką gali pasakyti ir apie žmogaus sveikatą bei parodyti tikrąjį biologinį amžių, rodo moksliniai tyrimai.

Pavyzdžiui, sausos akys gali būti reumatoidinio artrito (lėtinės autoimuninės ligos, kuomet sąnariuose vyksta uždegiminiai procesai) požymis.

Dėl didelio cholesterolio kiekio aplink akies rainelę gali susidaryti baltas, pilkas arba mėlynas žiedas. Varinis auksinis žiedas, supantis rainelę, yra pagrindinis Wilsono ligos požymis – tai retas genetinis sutrikimas, dėl kurio smegenyse, kepenyse ir kituose organuose kaupiasi varis.

Ir tai dar ne viskas: įvairūs tinklainės kraujagyslių pažeidimai gali liudyti apie ankstyvus nervų pažeidimų požymius, kurie gali būti susiję su cukriniu diabetu, aukštu kraujospūdžiu, vainikinių arterijų ligomis, glaukoma ir kt. Tad gydytojai oftalmologai pataria bent kartą metuose nuodugniai pasitikrinti akis.

Tačiau akių būklė gali parodyti ne tik bendrą žmogaus sveikatą. Neseniai buvo atliktas tyrimas, kuris (pasak mokslininkų, tai pirmasis tokio pobūdžio tyrimas) atskleidė, jog akies tinklainė gali suteikti lengvą, neinvazinį būdą nustatyti tikrąjį žmogaus organizmo biologinį amžių, kuris gali sutapti arba nesutapti su chronologiniu amžiumi.

„Tinklainė siūlo unikalų „langą“, leidžiantį įvertinti pagrindinius patologinius sisteminių kraujagyslių ir neurologinių ligų procesus, susijusius su padidėjusia mirtingumo rizika“, – teigia tyrimo autorius, Melburno universiteto oftalmologinės epidemiologijos ir Akių tyrimų centro Australijoje profesorius, dr. Mingguang He. Tyrimas paskelbtas British Journal of Ophthalmology.

Tyrimo metu buvo išanalizuota daugiau nei 130 tūkst. tinklainės vaizdų iš mėginių, paimtų iš Jungtinės Karalystės (JK) biobanko – tai ilgalaikis Vyriausybės tyrimas, kuriame dalyvavo daugiau nei 500 tūkst. JK dalyvių nuo 40 iki 69 metų amžiaus. 

Taikant giluminio mokymosi modelį, kuris yra mašininio mokymosi forma, mokslininkai apskaičiavo „tinklainės amžiaus skirtumą“ tarp akies biologinės sveikatos ir žmogaus amžiaus nuo gimimo.

Tyrime nustatyta, kad mirties nuo bet kokios priežasties rizika kasmet padidėja 2 proc., kai biologinis žmogaus amžius, nustatytas akyje, lenkia tikrąjį jo amžių nuo gimimo.

Didesni nei trejų, penkerių ir dešimtes metų atotrūkiai tarp esamojo ir biologinio žmogaus amžiaus, išmatuoti jo tinklainėje, buvo susiję su iki 67 proc. didesne mirties nuo įvairių ligų rizika, net įvertinus tokius veiksnius kaip aukštas kraujospūdis, svoris ir gyvenimo būdo skirtumai (rūko, vartoja alkoholį ir pan.)

„Naudodamas tam tikrą algoritmą, kompiuteris gana tiksliai galėjo nustatyti paciento biologinį amžių iš spalvotos jo tinklainės nuotraukos. Tikrai unikalus šio tyrimo aspektas yra paciento realaus amžiaus skirtumas, palyginti su jo biologiniu amžiumi, kurį parodė kompiuteris. Mes nemanėme, kad tai įmanoma“, – sakė 
Amerikos oftalmologijos akademijos klinikinis atstovas spaudai ir oftalmologijos profesorius Filadelfijoje dr. Sunir Garg.

Tačiau buvo dvi ligų grupės, kurioms tyrimo modelis nesugebėjo numatyti padidėjusios mirties rizikos – tai širdies ir kraujagyslių ligų bei vėžio. Pasak mokslininkų, taip galėjo nutikti dėl mažesnio tokių atvejų skaičiaus tirtoje populiacijoje arba dėl geresnių vėžio ir širdies ligų gydymo rezultatų.

„Ateityje reikės atlikti didesnius duomenų rinkinių analizes apie įvairesnes žmonių populiacijas, tačiau viena aišku, kad paprasti, neinvaziniai akių tyrimai gali padėti edukuoti žmones apie bendrą jų sveikatą ir, tikiuosi, bus naudingi padedant suprasti pokyčius, kurie leistų pagerinti ne tik akių, bet ir bendrą žmogaus sveikatą“, – teigė oftalmologijos prof. dr. S.Garg.

Parengta pagal: https://edition.cnn.com