Tyrimai vyrams: kokie ir kada būtini?

Vyro sveikatos apžiūra / Shutterstock nuotr.
Autorius: manodaktaras.lt
Publikuota: 2022-06-30 17:28
Sunegalavę, pajutę skausmą ar kitus ligų simptomus daugelis vyrų neskuba kreiptis į gydytojus, jau nekalbant apie profilaktinę sveikatos patikrą. Mat tarp stipriosios lyties atstovų neretai dar vyrauja įsitikinimas: „kam ieškotis sau ligų“. Tačiau šeimos gydytojas Rimgaudas Vincevičius visiems sveikiems vyrams iki 40 metų pasitikrinti savo sveikatą rekomenduoja bent kartą per dvejus metus, virš 40 metų amžiaus – kartą metuose.

„Žinoma, dažniausiai tai priklauso nuo amžiaus, turimų lėtinių ar įgimtų ligų, labai svarbus rodiklis – esami skundai ar simptomai. Norintys gyventi kokybišką ir visavertį gyvenimą, turėtų savimi rūpintis ir reguliariai tikrintis sveikatą“, – teigė klinikos „Inmedica“ gydytojas.

Tyrimai vyrams: kokie ir kada būtini

Kokius tyrimus ir kada juos atlikti, anot mediko, priklauso nuo vyro amžiaus ir esamų simptomų. Atlikus ištyrimą galima anksti diagnozuoti susirgimus, imtis prevencijos ar gydymo, dėl to pagerės savijauta, prailgės išgyvenamumo laikotarpis. 

„Visada rekomenduočiau pirmiausia atlikti išsamius tyrimus, taip vadinamą MAXI paketą, juos aptarti su gydytoju, o kitų profilaktinių tikrinimų metu (pagal tai, kokie rezultatai buvo) galima spręsti, kokį paketą parinkti“, – patarė R.Vincevičius.

Jeigu esate iki 30 metų amžiaus, neturite visiškai jokių nusiskundimų, neturite įgimtų ar paveldėtų ligų, jūsų šeimoje nėra ankstyvų mirčių nuo miokardo infarkto ar insulto (tarp tėvų ir senelių), vėžinių susirgimų, pasak gydytojo, pakanka atlikti MINI tyrimų paketą. 

Vidutinė ištyrimų programa (MIDI) tiks labiau tiems asmenims (iki 30 m.):

 • kurie dažnai jaučia nuovargį, jėgų trūkumą,
 • turi viršsvorio,
 • kurių nepakankamas fizinis aktyvumas (pakankamas fizinis aktyvumas: 30-40 min per parą greitas ėjimas, bėgiojimas, plaukimas, fiziniai pratimai sporto salėje, jeigu jūsų darbas yra „ant kojų”, tai į fizinį aktyvumą neskaičiuojame),
 • nesubalansuota  mityba (per mažai daržovių, pilno grūdų košių, mažai jūros žuvies, valgote riebų maistą, mėsa 2-3 kartus per dieną, nereguliarus maitinimasis, sumuštiniai, burgeriai, kebabai ar kitas greitas maistas).

MAXI tyrimų paketą rekomenduojama rinktis, jei:

 • dažnai jaučiate nuovargį, sunkumą pilvo srityje pavalgius, kamuoja nemiga, jaučiatės nepailsėję po miego ar kt.
 • vartojate alkoholinius ar/ir energetinius gėrimus,
 • jūsų mityba nėra subalansuota,
 • nepakankamas fizinis aktyvumas,
 • rūkote,
 • šeimoje yra įgimtų ar paveldėtų ligų, ankstyvų mirčių nuo miokardo infarkto ar insulto (tėvų ir senelių tarpe), vėžinių susirgimų,
 • skausmas įvairiose kūno vietose, pastebėti padidinti limfmazgiai, esamos lėtinės ligos,
 • vartojami vaistai (pvz.: mažinantys cholesterolį),
 • dar rekomenduojama pavasarį, po persigtų ligų (COVID, gripas ir kt.) arba profilaktinius tyrimus atliksite pirmą kartą.

Rinktis išsamų tyrimų paketą gydytojas rekomenduoja ir tuomet, jeigu esate visiškai sveikas, neturite jokių skundų, sveikai maitinatės, reguliariai sportuojate, bet jums virš 40 metų, taip pat jeigu esate vegetaras ar veganas.

„Šios programos skiriasi pagal tyrimų aktualumą, pavyzdžiui, iki 25 metų amžiaus vyrui, kurio tėvui ar seneliui nėra diagnozuotas prostatos vėžys, atlikti PSA ir laisvo PSA tyrimą nėra aktualu, o esant 40 m. metų ir daugiau – šie tyrimai jau yra aktualūs“, – paaiškino R.Vincevičius.

Koks gyvenimo būdas – tokia ir sveikata

Pagal Pasaulio sveikatos organizaciją (PSO), apie 50 proc. žmogaus sveikatos būklės nulemia jo gyvenimo būdas. Atliekami tyrimai padeda kontroliuoti ir išlaikyti kokybišką bei subalansuotą gyvenseną. 

„Jeigu turite sveikatos nusiskundimų, atlikus tyrimus, būtina tyrimų rezultatus aptarti su savo šeimos gydytoju. Juk gydo ne patys tyrimai, o tai, kokių priemonių po jų žmogus laikosi, pvz. mitybos korekcija, fizinis aktyvumas, maisto papildų, vitaminų vartojimas, savalaikis kreipimasis į gydytojus specialistus ir pan.“, – sakė šeimos gydytojas.

Projekto partnerio inicijuotas ir parengtas turinys, už teksto turinį atsakingas partneris.