Tyrimas: nevaisingumo gydymas gali padidinti širdies ir nėštumo komplikacijų riziką

Nevaisingumo tyrimas ir gydymas / Shutterstock nuotr.
Autorius: manodaktaras.lt
Publikuota: 2022-04-07 15:44
Jei esate viena iš tų milijonų moterų, norinčių susilaukti kūdikio įvairių nevaisingumo gydymo būdų pagalba, verta žinoti, kad naujausi tyrimai atskleidė, jog gali padidėti kraujagyslių ir su nėštumu susijusių komplikacijų rizika, ypač jei jums daugiau nei 35 metai, praneša CNN.

„Kuo vyresnė moteris, tuo didesnė rizika išsivystyti tokiomis ligomis, kaip lėtinis aukštas kraujospūdis, kuris padidina nėštumo komplikacijų riziką“, – teigė tyrimo autorė dr. Pensée Wu, akušerė ir motinos vaisiaus medicinos specialistė Keele universiteto medicinos mokykloje Stafordšyre, Jungtinėje Karalystėje.

Tyrime, neseniai paskelbtame Amerikos širdies asociacijos žurnale, daugiau nei 106 tūkst. gimdymų, kai kūdikis buvo pradėtas taikant pagalbinio apvaisinimo technologiją, buvo palyginta su daugiau nei 34 milijonais gimdymų be panašios pagalbos.

Moterys, kurioms buvo taikomas nevaisingumo gydymas, turėjo daugiau sveikatos sutrikimų, tokių kaip aukštas kraujospūdis, cukrinis diabetas, dažniau buvo linkusios nutukti, pradėjus gydymą, skelbiama tyrime.

Moterys, kurios pastojimui naudojo pagalbinio apvaisinimo technologiją, turėjo 2,5 karto didesnę ūminio inkstų nepakankamumo riziką ir 65 proc. didesnę nereguliaraus širdies plakimo riziką. Joms taip pat buvo 57 proc. didesnė placentos atsiskyrimo rizika (kai placenta atsiskiria nuo vidinės gimdos sienelės prieš gimdymą). Moterims taip pat buvo 38 proc. didesnė tikimybė, kad gimdymas bus atliktas Cezario pjūviu, ir 26 proc. didesnė tikimybė, kad kūdikis gims per anksti.

Tačiau tyrimo ribotumas tas, jog jame nebuvo lyginami skirtingi nevaisingumo gydymo būdai, o tai yra „svarbus skirtumas“, sakė Čikagos reprodukcinės endokrinologijos ir nevaisingumo specialistas dr. Sigal Klipstein, kuris tyrime nedalyvavo. „Moterys, kurioms reikia trumpo vaisingumo medikamentų kurso, kad pastotų, ir moterys, kurioms reikia kelių IVF (apvaisinimo in vitro) ciklų, buvo sujungtos į vieną tyrimą“, – svarstė Amerikos akušerių ir ginekologų kolegijos narys dr. S.Klipstein.

Tyrime taip pat nustatyta, kad rizika padidėjo moterims, kurioms buvo atliktas nevaisingumo gydymas, net jei joms nėra anksčiau buvę jokių širdies ligų simptomų.

„Buvome nustebinti, kad pagalbinio apvaisinimo technologija buvo susijusi su šiomis sveikatos komplikacijomis, o ne tik su jau egzistuojančiomis sveikatos ligomis“, – pripažino tyrimo autorė, akušerė  dr.P.Wu.

Specialistė atkreipė dėmesį į policistinių kiaušidžių sindromą (PKS), kuris yra itin dažnas moterų hormoninis sutrikimas. Anot jos, tai pagrindinė nevaisingumo priežastis kartu su padidėjusia širdies ir kraujagyslių ligų rizika. „Moterys, sergančios PKS, septynis kartus dažniau patiria širdies smūgį“, – teigė tyrimo autorė.

Šie gauti tyrimo rezultatai nenustebino reprodukcinės endokrinologijos ir nevaisingumo specialisto dr. S.Klipstein. Jo teigimu, dažnai pats nevaisingumas, o ne jo gydymas yra susijęs su blogesniais sveikatos rezultatais.

„Remiantis dabartiniu tyrimu, 1 iš 5 moterų pastoja jau turėdamos širdies ir kraujagyslių rizikos veiksnių anamnezę“, – teigė dr.S.Klipstein ir pridūrė, jog tai gali sukelti pavojų moters sveikatai nėštumo bei gimdymo metu.

Akušerės dr.P.Wu nuomone, dr.Klipstein išsakė pagrindinę žinutę, jog moterys turi atkreipti dėmesį į bet kokius širdies ligų rizikos veiksnius prieš pastodamos, jei tai įmanoma. Moterys turėtų sutelkti dėmesį į svorio metimą, aukšto kraujospūdžio mažinimą ir cholesterolio kontrolę, sakė ji.

„Gydytojai turėtų konsultuoti visas moteris, turinčias širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnių, kurios gali pastoti, apie su nėštumu susijusią riziką, nesvarbu, ar jos turi nevaisingumo problemų“, – pridūrė medikė.

Parengta pagal: https://edition.cnn.com