Uoslės treniravimas – ilgai neatgaunantiems uoslės po COVID-19

Uoslės praradimas / Shutterstock nuotr.
Autorius: Monika Kairienė
Publikuota: 2021-02-10 16:58
Vienas būdingiausių COVID-19 ligos simptomų – uoslės netekimas. Daugumai prasirgusiųjų uoslė grįžta greitai, tačiau kai kuriems neatsistato net ir pusmetį. Neatgaunantiems kvapo pojūčio siūloma treniruoti uoslę. „InMedica“ klinikos gydytoja otorinolaringologė Vaiva Mickevičienė portalui manodaktaras.lt sako, kad mokslinių tyrimų, patvirtinančių uoslės treniravimo naudą COVID-19 atveju, kol kas nėra. Tačiau uoslės treniravimas rekomenduojamas kitų virusinių infekcijų atvejais, manoma, kad kvapų terapija turėtų padėti atstatyti uoslę ir prasirgus COVID-19.

Pasak „InMedica“ klinikos gydytojos otorinolaringologės Vaivos Mickevičienės, uoslės sutrikimai būdingi ir kitoms virusinėms infekcijoms, tačiau nuo COVID-19 skiriasi savo pobūdžiu: „COVID-19 atveju uoslės praradimas yra labai staigus, dažnai atsiranda anksčiau nei kiti simptomai. Uoslės netekimas gana greitai praeina savaime. Peršalimo ligų atvejais būdingiau, kad ligonis pirmiausia jaučia kitus simptomus – karščiavimą, nosies užburkimą, sekreciją iš nosies – ir tik vėliau atsiranda uoslės sutrikimas, be to, jis ilgiau trunka, praeina palaipsniui“, – sako gydytoja V.Mickevičienė.

Pasak gydytojos, sergant COVID-19 liga, uoslė gali dingti 5-10 dienų, tačiau pasitaiko atvejų, kai persirgusiems COVID-19 uoslė negrįžta ir keletą mėnesių. „Yra tam tikras procentas ligonių, kuriems uoslės sutrikimai pasireiškia ilgiau – net iki pusės metų. Sunku pasakyti, ar nebus tokių atvejų, kai uoslė nebegrįš, nes COVID-19 pandemija nesitęsia taip ilgai“, – teigia gydytoja V.Mickevičienė.

Uoslės treniravimas

Uoslės sutrikimų specialistai rekomenduoja uoslės treniravimą tiems žmonėms, kuriems dėl virusinių infekcijų sutriko uoslė.

Pasak gydytojos otorinolaringologės V.Mickevičienės, mokslinių tyrimų, patvirtinančių uoslės treniravimo naudą COVID-19 ligos atvejais, nėra. Tačiau manoma, kad rekomendacija treniruoti uoslę turėtų tikti ir žmonėms, kuriems uoslė neatsistato dėl COVID-19.

„Atliekant kvapų terapiją smegenys pratinamos prie kvapų. COVID-19 atveju uoslės treniravimas nėra ištirtas taip, kad būtų pateikti moksliniai rezultatai. Bet apskritai pasaulyje yra tokių uoslės centrų, kurie dirba šioje srityje. Jų rekomendacijos yra tokios, kad, jeigu žmogui sutriko uoslė ir neatsistato ilgą laiką dėl COVID-19, būtų tikslinga ją pamankštinti. Pagal ankstesnių tyrimų, nesusijusių su COVID-19, rezultatus, uoslė atsigauna greičiau atliekant uoslės treniravimą. Tiesa, būna ir prieštaringų tokių tyrimų rezultatų“, – sako gydytoja V.Mickevičienė.

Kaip treniruoti uoslę? „Reikėtų turėti kelis užsukamus metalinius indelius, į kuriuos galima būtų įdėti stiprių kvapų. Būna specialūs eterinių aliejų rinkiniai, palašinate, uždarote, atsukus indelį, pauostote. Galima naudoti namie esančias priemones, tarkime, česnaką, cinamono lazdeles. Kvapai turėtų būti gana skirtingi ir lakūs, smarkiai jaučiami. Vieną-du kartus per dieną reikėtų atsukti tuos indelius, pakvėpuoti po 10 sekundžių ir taip mankštinti uoslę“, – sako otorinolaringologė V.Mickevičienė.

Pasak gydytojos, žalos uoslės treniravimas nepadarys, jei tam naudosite saugius produktus: „Žalos nepadarys, bet nereikėtų uostyti buitinės chemijos. Vienas pacientas pasakojo, kad, neužuodęs kavos, atsidarė pauostyti baliklio. Tai nebūtų gera alternatyva.“

Nors tyrimais nėra patvirtinta, kad uoslės treniravimas COVID-19 atveju padeda greičiau atgauti uoslę, vis dėlto kai kuriems pacientams gali būti svarbu kažko imtis bandant atgauti uoslę. „Vieni pacientai ateina pasižiūrėti, ar neliko ryškaus užburkimo, ar nesusiformavo polipai, ar nėra trukdžių kvapų molekulei pateikti į uoslės receptorius. Kitiems svarbu kažką daryti, nepaisant to, kad nežinome, kada uoslė atsistatys, jiems vis tiek ramiau dėti pastangas“, – sako otorinolaringologė V.Mickevičienė.

Gydytoja otorinolaringologė Vaiva Mickevičienė. Asmeninio archyvo nuotr.
Gydytoja otorinolaringologė Vaiva Mickevičienė. Asmeninio archyvo nuotr.

Uoslės praradimas kenkia gyvenimo kokybei

Pasak gydytojos V.Mickevičienės, negebėjimas užuosti blogina gyvenimo kokybę: „Skonis dalinai susiję su uosle. Jaučiame keturis pagrindinius skonius – kartumą, saldumą, rūgštumą, sūrumą. O visa kita užuodžiame, kai sukramtome, iš burnos iki nosies kyla kvapas, tai suformuoja maisto skonį.“ Be to, uoslės praradimas kai kuriais atvejais net gali būti pavojingas – kai negalime užuosti pavojingų medžiagų, degimo kvapo.

Pasak gydytojos otorinolaringologės, gyvenimo kokybę labiausiai blogina staigus uoslės netekimas, kaip būna sergant COVID-19. „Yra studijų, kuriose tirtos sveikos populiacijos. Gana didelis procentas tų žmonių, kurie manė, kad gerai užuodžia, iš tikrųjų neužuodžia gerai. Visą gyvenimą jie gyveno galvodami, kad užuodžia gerai, bet tyrimai rodo, kad jų uoslė prasta. Jeigu uoslė visą gyvenimą prastesnė, tai nekenkia gyvenimo kokybei. Bet jei ją prarandi staiga, kaip COVID-19 atveju, ir ji neatsistato ilgesnį laiką, tai blogina gyvenimo kokybę“, – sako gydytoja V.Mickevičienė.

Užsiregistruoti pas gydytoją otorinolaringologę Vaivą Mickevičienę galima ČIA