Urologas dr. Mindaugas Danilevičius: situacijos rimtumą galime įvertinti ir konsultuodami telefonu

Prostatos problemos / Shutterstock nuotr.
Autorius: Auksė Kontrimienė
Publikuota: 2020-04-09 13:52
Urologija – subtili medicinos sritis, kai pacientai pas specialistus nelabai skuba lankytis profilaktiškai. Pas urologą dažniausiai einama prispaudus rimtesniam negalavimui. Ar įmanoma kokybiška urologo konsultacija telefonu, klausiame med. dr. gydytojo urologo-seksologo Mindaugo Danilevičiaus, kuris pacientus konsultuoja Manodaktaras.lt platformoje.

Kai kalbėjomės su gydytoju, jis tą dieną telefonu jau buvo konsultavęs du pacientus. Kaip sako urologas, konsultacijos pavyko sklandžiai. „Viską su pacientais detaliai išsiaiškinome, aptarėme, o jeigu mums reikėtų nuodugnesnės apžiūros, tai galime susitarti susisiekti per viberį, messengerį ar skype, kur galėtume vaizdo pagalba pamatyti, ką ligonis norėtų parodyti“, – sako gydytojas urologas M.Danilevičius. Jis tikisi, kad netrukus vaizdo konsultacijos bus įmanomos ir Manodaktaras.lt platformoje.

Urologas dr. Mindaugas Danilevičius
Urologas dr. Mindaugas Danilevičius

Žinoma, kad konsultuojant nuotoliniu būdu gydytojas negali padaryti echoskopijos, atlikti kitų tyrimų. „Jeigu žmogus turi tyrimus pasidaręs anksčiau, jis gali juos man atsiųsti, aš peržiūrėjęs galiu juos pakomentuoti“, – sako medikas. Pasak gydytojo, jeigu pacientas neturi atlikęs echoskopijos ar pavyzdžiui srovės greičio matavimo ar kitų tyrimų, tą galės padaryti tik vėliau, kai baigsis karantinas ir vėl pradės veikti visos gydymo įstaigos.

Ligoniui gali užtekti žodinės konsultacijos ir gydymo medikamentais, konsultacijos metu išrašomas elektroninis receptas vaistams įsigyti.

Urologo M.Danilevičiaus teigimu, konsultacijos telefonu metu įmanoma įvertinti situacijos rimtumą, jeigu pacientui reikalinga skubi pagalba, jis bus nukreiptas į skubios pagalbos skyrių. Kitu atveju ligoniui gali užtekti žodinės konsultacijos ir gydymo medikamentais, konsultacijos metu išrašomas elektroninis receptas vaistams įsigyti. „Susitariame susiskambinti po 3-4 dienų, pasidomėti, kaip jiems sekasi gydytis ir spręsti savo sveikatos problemą,“ – sako gydytojas.

Medikas sutinka, kad galimybė pasikalbėti su specialistu apie savo sveikatos problemas yra labai svarbi ir psichologiškai. „Tikrai žmogus nusiramina išgirdęs, kad problema gal ne tokia jau ir didelė, kaip jam atrodo, išklauso patarimus, gauna elektroninį receptą, nueina į vaistinę, nusiperka vaistus arba juos užsisako internetu, ir pradeda gydytis“, – sako M.Danilevičius.

Pasak mediko, Lietuvoje dažniausiai pas urologus kreipiasi pacientai, kuriuos vargina gerybinė prostatos hiperplazija. Tai būklė, kurios metu paveikiama vyro priešinė liauka – prostata. Vyrui senėjant, prostata pamažu didėja. Liaukai padidėjus iki tam tikro dydžio, ji gali pradėti spausti šlaplę ir todėl šlapimo srovė lėtėja ir silpnėja. Žodis „gerybinė“ reiškia tai, kad padidėjimas nėra dėl vėžinio proceso ar infekcijos.

Galimybė pasikalbėti su specialistu apie savo sveikatos problemas yra labai svarbi ir psichologiškai.

„Taip pat nemažai pacientai kreipiasi dėl lytiškai plintančių ligų, sulaukiame ligonių, kurie skundžiasi lėtiniu prostatitu, apyvarpės problemomis, fimoze, dariniais ant varpos ar sėklidėse“, – pasakoja gydytoja urologas. Jis taip pat sulaukia skambučių dėl inkstų akmenligės, šlapimo pūslės uždegimų, dubens skausmų, potencijos problemų, šlapimo nelaikymo ir kitų negalavimų. Pastaruoju metu vyrai netgi domisi vyriškos kontracepcijos būdu – vazektomija.

Situacija dėl susirgimų prostatos vėžio, M. Danilevičiaus teigimu, Lietuvoje yra stabili. Apie 2 tūkst. naujų vėžio atvejų per metus. Valstybės kompensuojamas PSA tyrimas padėjo išaiškinti daugiau susirgimų ankstyvoje stadijoje, bet padidėjęs PSA – ne visada vėžys. „Šis testas užveda ant teisingo kelio, padedančio atskirti sveikus žmones nuo nesveikų“, – sako gydytojas urologas dr. M.Danilevičius. Šiandien PSA testas kompensuojamas kartą per dvejus metus, tačiau M.Danilevičius rekomenduoja tyrimą kartoti kasmet.

„Tai labai svarbu, nes galima stebėti PSA dinamiką. Noriu priminti, kad vien padidėjęs PSA kiekis nėra prostatos vėžio žymuo. Tai tik ženklas, kad pacientą reikia tirti išsamiau. Šiandien norma laikoma, kai PSA koncentracija yra mažesnė negu 3 ng/ml“, – aiškina medikas.

Liga nustatoma atlikus biopsiją, kitus tyrimus. PSA testas labai pagerino ankstyvą prostatos vėžio diagnostiką, tačiau tai specifiškas prostatos, o ne onkologinės ligos žymuo. Tai reiškia, kad jo koncentracija gali padidėti ne tik dėl prostatos vėžio, bet ir dėl prostatos išvešėjimo, uždegimo, kitų nevėžinių ligų, nedideli jo kiekiai visada yra sveiko vyro kraujyje.

Urologas dr. Mindaugas Danilevičius privačiai konsultuoja telefonu. Patogu registruotis platformoje manodaktaras.lt