Vabzdžių įkandimai – kaip sumažinti tinimą, niežėjimą?

Vabzdžių įkandimai / Shutterstock nuotr.
Autorius: Monika Kairienė
Publikuota: 2021-07-15 14:44
Tikriausiai daugelis pastebėjo šiemet per karščius suaktyvėjusius uodus ir kitus vabzdžius. Vabzdžių įkandimai ir įgėlimai paprastai nepavojingi, praeina per kelias dienas, tačiau gali sukelti diskomfortą – niežulį, tinimą. O kartais organizmas į vabzdžių įkandimus sureaguoja per stipriai – galūnių tinimais, pakilusia temperatūra. Apie vabzdžių įkandimus portalui manodaktaras.lt pasakoja klinikos „Sana Juna“ gydytoja dermatologė Justina Ūsienė.

Įkandus uodams, bimbalams, mašalams, gali būti jaučiamas skausmas kandimo metu, pažeista vieta parausta, patinsta, niežti. Jeigu įgėlė bitė, kartais geluonis lieka odoje ir yra matomas.

Klinikos „Sana Juna“ gydytoja dermatologė Justina Ūsienė sako, kad trumpalaikis skausmas, o vėliau niežėjimas, perštėjimas, deginimas, paraudimas aplink įkandimą yra normali reakcija į vabzdžių įkandimus.

Pasak gydytojos, paprastai vabzdžių įkandimų sukeltos odos reakcijos po kelių dienų pagerėja arba visai sugyja: „Tačiau jeigu nepagerėja ar blogėja, nukasoma iki pūliuojančių ar su gelsvais šašais žaizdų, tinstantis plotas apima daugiau kaip 10 kv.cm., kyla temperatūra, gali prireikti gydytojo konsultacijos.“

Kartais organizmas gali labai stipriai sureaguoti į vabzdžių įkandimus. „Jeigu tinimas stiprus, pavyzdžiui, išplinta į visą galūnę, arba jaučiamas galvos svaigimas, silpnumas, pykinimas, dusinimas – tai per stiprios ir pavojingos imuninės būklės: Kvinkės edema, anafilaksija, kraštutinė sunki reakcija – anafilaksinis šokas. Jei žmogus turi stiprią alergiją, dažniausiai bičių įkandimams, rekomenduojama su savimi turėti adrenalino“, – sako gydytoja dermatologė J.Ūsienė.

Pasak gydytojos, žmonės, kurie turi atopiją, atopinį dermatitą, alerginę slogą, šienligę, dilgėlinę, yra linkę į stipresnes reakcijas ir po vabzdžių įkandimų.

Nesikasyti

Dermatologė J.Ūsienė paaiškina, kodėl svarbu vabzdžių įkandimų nekasyti: „Kasydamiesi plačiau paskleidžiame į vidų patekusias vabzdžio seiles ar nuodus, taip prailgindami gijimą. Labai stipriai kasydami, galime pažeisti odos barjerą, padidinti žaizdelės supūliavimo tikimybę, randėjimą.“

Susilaikyti nuo kasymo ypač sunku mažiems vaikams. Gydytoja J.Ūsienė pataria kirpti vaikų nagus trumpai, kad kasydamiesi mažiau pažeistų odą.

Niežėjimui ir tinimui palengvinti

Pasak gydytojos J.Ūsienės, palengvinti vabzdžių sukeltam niežėjimui dažniausiai naudojami preparatai su mentoliu, kurie sukelia šaldymo pojūtį ir taip laikinai užmaskuoja niežėjimą. Taip pat gali pagelbėti emolientų tepimas, ypač, jei ant niežtinčios vietos uždedamas drėgnas natūralus audinys. Jei įkandimai pavieniai, galima naudoti šaltus kompresus.

Esant gausiems sukandimams, vaikams nuo 2 metų gali būti naudojami tam tikros rūšies antihistamininiai vaistai. Jei sukandimų daug, gijimas lėtas, gydytojas gali skirti steroidinių preparatų trumpam vartojimui“, – sako dermatologė J.Ūsienė.

Įgėlus bitei ar širšei, reikia pašalinti geluonį ir 10 min pašaldyti sugeltą vietą. „Palaikykite įkandimo vietą pakeltą, taip sumažės tinimas“, – pataria dermatologė J.Ūsienė.

Skausmui malšinti gali būti trumpam naudojami nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, priklausomai nuo paciento amžiaus.

Dermatologė pastebi, kad kartais pacientai vabzdžių įkandimus bando gydytis netinkamomis naminėmis priemonėmis.

„Ypač vaikams nerekomenduočiau tiesiai ant odos tepti grynų eterinių aliejų, dažnai tepti spiritu, įvairiomis užpiltinėmis, actu, sodos tirpalu, kad papildomai nebūtų dirginama oda“, – pataria gydytoja dermatologė J.Ūsienė.

Užsiregistruoti pas gydytoją dermatologę, dermatovenerologę Justiną Ūsienę galima ČIA