Vadinamasis kontakto kontaktas nėra laikomas koronaviruso rizika

„Žizel“ premjeros svečiai dėvėjo kaukes / Martyno Aleksos nuotr.
Autorius: manodaktaras.lt
Publikuota: 2020-09-03 17:56
Vadinamasis kontakto kontaktas nėra laikomas koronaviruso rizika, ketvirtadienį informavo Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC).

Apie tai visuomenės sveikatos specialistai pranešė sužinoję, kad vienoje Raseinių rajono mokykloje izoliavosi kelios mokinių klasės.

„Šioje mokykloje užsikrėtimo koronavirusu atvejis nebuvo fiksuotas ir NVSC jokių rekomendacijų dėl izoliacijos mokyklai neteikė. Nustatyta, kad vienas iš mokinių, kuriam COVID-19 nepatvirtinta, turėjo kontaktą su užsikrėtusiu asmeniu. Tai reiškia, kad visi mokiniai ir mokytojai yra vertinami kaip vadinamasis kontakto kontaktas ir jiems izoliacija netaikoma, nes jie sąlyčio su sergančiuoju koronavirusu išvis neturėjo“, – rašoma pranešime.

NVSC atkreipia dėmesį, kad izoliaciją dėl turėto sąlyčio gali paskirti tik specialistai, įvertinę individualią riziką.

„Tai reiškia, kad, jei, pavyzdžiui, vaikas būtų izoliuotas be NVSC nurodymo ir tėvai jį prižiūrėtų namuose, nedarbingumo pažymėjimo tokiems tėvams pagrindo išduoti nebūtų“, – teigiama pranešime.

NVSC primena, kad didelės rizikos sąlytį turėjusiuoju laikomas žmogus, kuris su užsikrėtusiuoju bendravo mažesniu nei dviejų metrų atstumu ilgiau nei 15 minučių, arba asmuo, turėjęs tiesioginį fizinį kontaktą, pavyzdžiui, spaudęs ranką koronavirusine infekcija sergančiam žmogui. Taip pat sąlytis vertinamas kaip didelės rizikos, jei sergantysis pakosėjo į veidą.

Be to, didelės rizikos kontaktu laikomas ir buvimas uždaroje patalpoje su COVID-19 sergančiu žmogumi ilgiau nei 15 minučių. Tai reiškia, kad jei vienoje posėdžių salėje buvo užsikrėtęs žmogus, kartu buvę kolegos bus vertinami kaip aukštos rizikos sąlytį turėję asmenys.

NVSC specialistai primena, kad didelės rizikos sąlytį turėję asmenys turi izoliuotis, stebėti savo sveikatą ir, pasireiškus simptomams, kreiptis į Karštąją liniją 1808 dėl tyrimo ligai nustatyti.

Visuomenės sveikatos specialistų teigimu, mažos rizikos sąlytį turėjusiu laikomas žmogus, bendravęs didesniu nei dviejų metrų atstumu trumpiau nei 15 minučių – ši sąlyga galioja tiek kontaktui uždarose patalpose, tiek atvirose erdvėse.

„Jei, pavyzdžiui, žmogus važiavo vienu troleibusu su užsikrėtusiu asmeniu, naudojo apsaugos priemones ir iš troleibuso išlipo po 10 minučių, toks sąlytis bus vertinamas kaip maža rizika“, – aiškina NVSC.

Mažos rizikos sąlytį turėjusiems asmenims izoliacija neskiriama, jie, kaip ir visi Lietuvos gyventojai, turi stebėti savo sveikatą ir laikytis COVID-19 ligos prevencijos priemonių.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.