Vaikas atsisako valgyti / 123RF.com nuotr.

Vaikas nevalgo? Dėl to gali būti kaltas tėvų spaudimas valgyti

manodaktaras.lt
Publikuota: 2020-07-04 12:32
Jūsų vaikas – labai išrankus maistui? Jei šią problemą sprendžiate tapdami „maisto policija“, gali būti, kad vaiko išrankumą maistui tik didinate. Taip rodo naujas tyrimas JAV.
Tyrime dalyvavo ant skurdo ribos arba žemiau jos gyvenančios šeimos JAV. Tėvai pildė klausimynus apie vaiko išrankumą maistui ir kaip sprendžia šią problemą. Tėvai atsakinėjo į klausimus, kai vaikams buvo 4, 5, 8, 9 metai. Stebėtos 300 šeimų.

Tyrimas parodė, kad tėvų reikalavimai vaikui valgyti ar tam tikro maisto ribojimas siejama su vaiko išrankumu maistui. Tėvų, kurie nespaudė valgyti ir mažai ribojo maistą, vaikai buvo mažiau išrankesni maistui.

„Valgymas yra viena iš nedaugelio sričių, kurioje vaikas turi tam tikrą kontrolės lygį, – sako raidos ir elgesio pediatrė dr. Megan Pesch, – šis tyrimas unikalus tuo, kad galėjome stebėti elgesį ilgesnį laiką. Tyrimas parodė, kad vaikai neišaugo išrankumo maistui per 5 metus.“

Vaikai buvo padalinti į mažo, vidutinio ir didelio išrankumo maistui grupes. Maždaug 15 proc. tyrime dalyvavusių vaikų pateko į didelio išrankumo grupę. Tokie vaikai dažniausiai nenorėjo valgyti daržovių ir neigiamai reagavo į naują maistą. Tokiems vaikams valgymas asocijuojasi su nemaloniais prisiminimais, konfliktais, netikėtais skoniais ir diskomfortu.

Labai svarbu tėvams atsisakyti įsitikinimo, kad vaikas turėtų kažko būtinai paragauti, o vietoj to bandyti valgymą paversti malonia patirtimi. „Neverskite vaikų suvalgyti viską, kas lėkštėje. Neverskite jų sėdėti prie stalo, kol nesuvalgė tam tikro maisto kiekio. Venkite papirkinėti maistu“, – sako raidos pediatrė M.Pesch.

Tai gali būti sudėtinga tėvams. „Natūraliai norisi pasakyti – jei suvalgysi žirnelius, gausi deserto. Tačiau tai gali atsisukti kitu kampu ir sukurti dar didesnę neigiamą asociaciją su maistu“, – sako M.Pesch.

Tyrimas parodė, kad maistui išrankesni maistui tie vaikai, kuriems sunkiau reguliuoti emocijas. Tokie vaikai pasižymi stipriomis nuotaikų kaitomis, didesniu jautrumu.

Patarimai tėvams

Išrankūs maistui buvo jau 4 metų vaikai ir šis elgesys per 5 tyrimo metus nepasikeitė. Taigi valgymo įpročius formuoti reikia kuo ankstesniame amžiuje.

Geriausias metas supažindinti su nauju maistu – kai kūdikiui yra maždaug 6 mėnesiai ir jis pradedamas primaitinti kietu maistu. Leiskite kūdikiui pačiam pasilenkti ir išsižioti, nemaitinkite per prievartą ir nežaiskite „lėktuvėlio“ žaidimų su maistu – tai nepadeda.

Daugiau patarimų įvairaus amžiaus vaikų tėvams:

Siūlykite įvairų maistą. Maistui išrankiam vaikui tam tikrą maistą ar produktą reikia siūlyti daug kartų. Ir visada – be streso.

„Gali reikėti keleto kartų, kol vaikai pradės toleruoti kažką naujo savo lėkštėje ar norės paragauti. Tačiau vis tiek patiekite ant stalo“, – sako M.Pesch.

Pagal vieną tyrimą, kad vaikai pripažintų tam tikrą maistą, jį gali reikėti pasiūlyti iki 12 kartų – ne valgyti, o tiesiog pamatyti lėkštėje arba padėti ruošiant. Jei šį procesą pertrauks neigiama patirtis, vaikas gali sieti tą produktą su nemėgstamu maistu.

Būkite pavyzdžiu – mėgaukitės įvairiu maistu. Tėvai ir vyresni broliai ar sesės turėtų rodyti pavyzdį ir valgyti įvairų maistą. „Kai mylimas žmogus dažnai valgo tam tikrą maistą, tai jį šiek tiek normalizuoja. Tą maistą lengviau priimti“, – sako raidos pediatrė M.Pesch.

Įtraukite vaikus renkantis ir ruošiant maistą. Parduotuvėje leiskite vaikui išrinkti daržoves, o jei įmanoma, tegul vaikas padeda ir ruošiant maistą. „Žinojimas, iš kur atkeliauja maistas ir dalyvavimas jo ruošime demistifikuoja procesą, – teigia M.Pesch, – vaikai gali kurti tvirtesnį ryšį su maistu ir didžiuotis dėl pagalbos ruošiant maistą. Tai sukuria teigiamas asociacijas su naujo patiekalo valgymu.“

Suteikite pasirinkimą. Nesilaikykite nuostatos, kad „vienintelė daržovė, kurią valgo mano vaikas, yra žalieji žirneliai“. Vaikas manys, kad valgymas yra monotoniškas.

Su šeima valgykite smagiai. Prie stalo susėskite visa šeima, be televizoriaus ar telefonų. Pasakokite istorijas, paklauskite kiekvieno šeimos nario apie jo dieną, klausykitės linksmos muzikos, padarykite šeimos valgymus laukiamus. Tai paskatins vaiko supratimą, kad maistas skirtas ne konfliktui, o valgymas su šeima yra maloni veikla, sustiprinanti šeimos ryšį.

Negaminkite atskirų patiekalų. Negaminkite atskirų patiekalų išrankiam vaikui ir likusiai šeimai. Bet ant stalo tegul būna kas nors maistingo, ką išrankus maistui vaikas suvalgytų.

Parengė Monika Kairienė pagal cnn.com