Vaiko ištyrimo programa: ką būtina žinoti tėvams

Vaiko sveikatos apžiūra / Shutterstock nuotr.
Autorius: manodaktaras.lt
Publikuota: 2022-06-21 11:20
Dažniausiai į gydytojus tėvai kreipiasi tuomet, kai vaikas suserga, tačiau rekomenduojama nepamiršti ir profilaktinės sveikatos patikros. Profilaktika svarbi visais amžiaus tarpsniais, tačiau, medikų teigimu, ypač ji reikalinga jauname amžiuje, kai daug ką galima koreguoti. 

„Jei nėra rimtų nusiskundimų, patartina profilaktiškai vaiko sveikatą patikrinti kartą per metus. Esant skundams, radus sveikatos sutrikimų, pakitimų kraujo tyrimuose, gydytojai gali paskirti dažnesnius patikrinimus ir sveikatos kontrolę“, – paaiškino „Inmedica“ šeimos gydytoja Jolita Kvizikevičiūtė-Štakonienė.

Ištiriami pagrindiniai organizmo rodikliai

Pasak gydytojos, vaiko ištyrimo programa apima pagrindinius organizmo ir organų funkcijų rodiklius, į ką reikėtų atkreipti dėmesį vaikui augant: kraujodaros, kaulų-raumenų sistemos, vitaminų, elektrolitų, skydliaukės hormonų, virškinimo sistemos, inkstų rodiklius. 

„Atlikus tik pagrindinius tyrimus, pavyzdžiui, bendrą kraujo tyrimą, bendrą šlapimo tyrimą, gliukozės koncentracijos tyrimą, gydytojas gauna nemažai informacijos apie vaiko organizmo būklę, jo mitybą. Tačiau tiriant sistemiškai, atliekant išsamesnius tyrimus, gaunamas geresnis organizmo funkcionavimo vaizdas, ištiriami visi pagrindiniai organizmo rodikliai“, – pasakojo šeimos gydytoja.

Tyrimų paketas: ką pasirinkti?

Minimali (MINI) vaiko ištyrimo programa apima bendrąjį kraujo tyrimą, pagrindinių kepenų fermentų, gliukozės, kalcio, magnio, geležies, cholesterolio, vitamino D rodiklius. Anot gydytojos, to visiškai pakanka bendram vaizdui apie vaiko organizmo būklę susidaryti, jei nėra jokių nusiskundimų, vaikas auga sveikas ir laimingas, ar esant nežymiems nusiskundimams. 

Vidutinė (MIDI) vaiko ištyrimo programa apima daugiau kepenų funkcijos rodiklių, inkstų funkcijos, gliukozės, elektrolitų, elementų, svarbių kaulų-raumenų sistemos vystymuisi, skydliaukės veiklos ir vitamino D rodiklius. Tokią programą gydytoja rekomenduoja rinktis, esant klausimų dėl vaiko sveikatos būklės, esant augimo ir mitybos sutrikimams, anksčiau buvus pokyčių kraujo tyrimuose. 

Maksimali (MAXI) vaiko ištyrimo programa yra išsamiausia, atspindinti visas pagrindines organizmo ir vidaus organų funkcijas. 

„Ši programa gali mums padėti atsakyti į klausimus, ar užtenka vaikui visų pagrindinių mitybinių medžiagų, ar užtenka medžiagų kaulų-raumenų sistemos vystymuisi, ar vaikui netrūksta mikroelementų ir vitaminų, ar skydliaukės veikla yra nesutrikusi, ar reikia koreguoti mitybą ir gyvenseną ir pan.“, – paaiškino J.Kvizikevičiūtė-Štakonienė.

Kraujo tyrimų radinius patariama derinti su vaiko apžiūra. Pasak gydytojos, svarbu žinoti, kaip ir kuo vaikas gyvena – ar jis fiziškai aktyvus, ar linkęs į nesveiką mitybą: „Todėl visada dėl Jūsų vaikui reikalingų tyrimų geriausia pasitarti su gydytoju ir būtinai gauti gydytojo komentarą bei tolimesnes rekomendacijas“.

Projekto partnerio inicijuotas ir parengtas turinys, už teksto turinį atsakingas partneris.