Sergantis vaikas / 123RF.com nuotr.

Vaikų imunitetas: kokiomis priemonėmis tėvai gali jį paveikti

Monika Kairiene
Publikuota: 2020-06-05 11:39
Kiekvienas vaiko susirgimas sukelia tėvams daug jaudulio, sako vaikų ligų gydytojas Rolandas Selvestravičius. Pediatras pakomentavo, ar tėvai gali kaip nors paveikti vaikų imunitetą, kad jie sirgtų mažiau?
Imunitetas skirstomas į:

  • Įgimtą – jame dalyvauja oda, gleivinės, kiti barjerai, saugantys nuo mikroorganizmų
  • Įgytą – įgytas imunitetas susiformuoja kontaktuojant su įvairiais mikroorganizmais

Įgytą imunitetą galima dar skirstyti į:

  • Pasyvų – antikūnų, kovojančių su tam tikra liga, gauna įsčiose esantis vaisius, taip pat – žindomas vaikas
  • Aktyvų – aktyvus imunitetas įgyjamas, persirgus kokia nors infekcine liga ar pasiskiepijus

Iki 3 metų – imunitetas silpniausias

Pasak gydytojo R.Selvestravičiaus, laikoma, kad vaikams sirgti 5-8 kartus per metus yra normalu, jei vaikas serga dažniau – reikėtų sunerimti. Gydytojas teigia, vaikų imunitetas yra silpniausias iki 3 metų, tokio amžiaus vaikams imunitetas dar tik formuojasi, dėl to maži vaikai dažnai serga.

„Vaikas pats veikia savo imunitetą, kai susiduria su virusais, bakterijomis, – sako vaikų ligų gydytojas R.Selvestravičius, – anksčiau buvo manoma, kad vaikas gimdoje yra steriliai, tačiau dabar yra daug įrodymų, kad vaikas su mikroflora susiduria per placentą, vaisiaus vandenis. Taigi draugystę su mikrobų pasauliu vaikai pradeda dar gimdoje.“

Pasak pediatro R.Selvestravičiaus, paveikti vaiko įgimto imuniteto negalime. Vaiko įgimtas imunitetas priklausys ir nuo paveldimumo: „Jei kažkuris iš tėvelių vaikystėje dažnai sirgo peršalimo ligomis, tonzilitu, tai ir vaikas sirgs“, – sako gydytojas R.Selvestravičius.

Vaikų ligų gydytojas R.Selvestravičius sako, kad iš dalies galime daryti įtaką vaiko pasyviam imunitetui, jei mama maitina vaiką krūtimi: „Gimęs naujagimis turi pasyvų imunitetą. Iš mamos per virkštelę jis gauna antikūnus. Pasyvus imunitetas natūraliai baigiasi, kai vaikui sueina apie pusę metų. Todėl dažniausiai vaikai iki pusės metų neserga“, – sako vaikų ligų gydytojas R.Selvestravičius.

Pediatras, vaikų ligų gydytojas Rolandas Selvestravičius / 123RF.com nuotr.

Pediatras, vaikų ligų gydytojas Rolandas Selvestravičius / 123RF.com nuotr.

Kaip galime paveikti įgytą imunitetą?

Įgimto imuniteto paveikti negalime, pasyvų – tik iš dalies. Tačiau įgytą vaiko imunitetą tėvai gali veikti šiomis priemonėmis:

Skiepai. „Skiepijame nuo gana rimtų ligų, kuriomis vaikui susirgus grėstų neįgalumas, grėsmė gyvybei. Vakcinų dėka, vaiko imunitetas atpažins ligos sukėlėjus ir nesusirgs arba susirgs lengva forma“, – sako R.Selvestravičius.

Mityba. „Įrodyta, kad mityba veikia imunitetą. Formuojant imunitetą dalyvauja žarnyno mikroflora. Vaikai turi valgyti įvairų maistą, reguliariai“, – sako pediatras R.Selvestravičius.

Grūdinimas. Pasak vaikų gydytojo, grūdinimas teigiamai veikia imuninę sistemą. Grūdinti vaiką reikia pradėti palaipsniui – maudant galima pora laipsnių šaltesniu vandeniu apipilti kojas. Žinoma, grūdinti galima, kai vaikas sveikas, kai neserga.

Dienotvarkė, režimas. „Vaikas turi būti išsimiegojęs, turi žinoti, kada keliasi, kada valgo pusryčius, kada pamokos, kada sportas. Režimas ir poilsis labai svarbu imunitetui“, – sako pediatras R.Selvestravičius.

Švari aplinka. Pasak R.Selvestravičiaus, aplinkos tarša silpnina imunitetą, todėl mieste, o ypač prie judrių gatvių, gyvenantys vaikai bent atostogauti turėtų kaime, prie jūros, laisvalaikį leisti gamtoje.

Išgydyti lėtines infekcijas. „Nuolat rusenanti lėtinė infekcija eikvoja organizmo resursus. Pavyzdžiui, padidėję adenoidai. Norint paveikti imunitetą, reikia išgydyti lėtinę infekciją, jei reikia – pašalinti adenoidus“, – teigia gydytojas.

Mažiau streso. „Vaikai individualūs, bet kai kurie vaikučiai nenori eiti į darželį, į mokyklą, ten susiduria su daug streso, – sako R.Selvestravičius, – stresinė aplinka daro įtaką imunitetui, o eiti į darželį, keltis anksti vaikui yra stresas, tai silpnina imunitetą.“

Higiena. Sumažinti sergamumą infekcinėmis ligomis galima tinkama higiena. „COVID-19 pandemija davė gerų pamokų, kad reikia plauti rankas. Vaikui įskiepijus higienos įpročius, galima sumažinti sergamumą, ypač žarnyno infekcijomis“, – sako vaikų ligų gydytojas R.Selvestravičius.

Užsiregistruoti konsultacijai pas vaikų ligų gydytoją Rolandą Selvestravičių galima ČIA.