Vaikų ligų gydytojas V.Sutkus pateikia 10 aktualių patarimų naujagimio tėvams

Kūdikis, vaikų sveikata / Shutterstock nuotr.
Autorius: Laura Kešytė
Publikuota: 2021-08-03 12:15
Sakoma, jog gimus kūdikiui gyvenimas apsiverčia 180 laipsnių kampu. Mažasis šeimos narys – ir trapus, ir jautrus, rodos, kiekviename žingsnyje jo gali tykoti įvairūs pavojai bei iššūkiai... Visgi, sveikos ir saugios kūdikio raidos pamatas – ramybė. Tokią žinutę naujagimio tėvams siunčia Vaikų ir jaunimo klinikos „Empatija“ vaikų ligų gydytojas Viktoras Sutkus.
Vaikų ligų gydytojas Viktoras Sutkus
Vaikų ligų gydytojas Viktoras Sutkus

Gydytojas Viktoras Sutkus pateikia 10 naudingų patarimų, kurie padės susikurti pozityvią rutiną:

1. Kūdikį saugiausia migdyti ant nugaros, kojos – arčiau lovelės krašto nei galva; galva – būtinai atidengta. Rekomenduojama, jog kūdikis miegotų atskiroje lovelėje, t. y. ne kartu su tėvais, taip išvengsite rizikos, susijusios su staigiu kūdikių mirties sindromu (SKMS).

2. Atsižvelgdami į klimato sąlygas stenkitės pabūti gryname ore. Tiesa, reikėtų vengti minių, didesnių susibūrimo vietų, ypač pirmąsias kūdikio gyvenimo savaites.

3. Rekomenduojama kūdikio mankšta – guldymas ant pilvuko. Šis pratimas treniruoja ir tempia kaklo bei krūtinės raumenis, gali padėti įveikti nedidelius raumenų įtempimus bei asimetrijas. Guldymas ant pilvo taip pat svarbus pojūčių lavinimui ir koordinacijai, kurie vėliau padės verstis, šliaužti, ropoti ir t.t. Tokią mankštą atlikite 2–3 kartus per dieną po 1–2 minutes; kūdikiui augant, mankštinkite daugiau: iki 3–5 kartų per dieną po 10–15 minučių.

4. Jau nuo pirmųjų kūdikio gyvenimo dienų kalbėkitės su kūdikiu normalia, suaugusiems įprasta kalba. Taip padėsite naujagimiui suformuoti teisingus kalbinius įpročius.

5. Mama ar tėtis neturėtų būti paliktas vienas rūpintis kūdikiu bei buities rūpesčiais – darbus šeimoje pasidalinkite tarpusavyje.

6. Išeidami iš namų visuomet su savimi turėkite kelis atsarginių rūbų komplektus – tiek vaikui, tiek ir jį prižiūrinčiam suaugusiajam.

7. Pasiruoškite galimiems kūdikio judesiams, užtikrindami jo saugumą. Atminkite: jei naujagimis dar nesėdi, neropoja, nereiškia, jog greitu metu to nepradės daryti. Taigi, palikdami jį gulėti ant lovos ar vystymo stalo, užtikrinkite, jog pasivertęs (ar pariedėjęs) į šoną vaikas nenukristų, nesusižeistų.

8. Laikykitės ankstyvos burnos higienos taisyklių: dantenas valykite kaskart po valgio, o dantis su šepetėliu be pastos – ryte ir vakare. Taip ne tik palaikysite burnos švarą, bet ir nereikės kūdikio pratinti valytis dantų šiems išdygus.

9. Pasitikėkite savo nuojauta – jeigu jums atrodo, kad vaikas blogai jaučiasi, taip gali ir būti, todėl nebijokite kreiptis į sveikatos specialistus nedelsiant.

10. Nepanikuokite. Pirmi naujagimio gyvenimo metai kupini iššūkių ir nenumatytų situacijų. Svarbu nepasimesti, ir viską išspręsite pasitelkę savo žinias, kūrybingumą, o kartais ir kitų, jums artimų žmonių pagalbą.