Vaikų trumparegystė – naujai plintantis „virusas“

Vaiko akių patikra, trumparegystė, vaikų akių ligos / Shutterstock nuotr.
Autorius: Pranešimas žiniasklaidai
Publikuota: 2021-12-29 12:36
Trumparegystė pasireiškia vis mažesniems vaikams ir žaibišku greičiau progresuoja. Tai lemia šviečiantys kompiuterių ir mobiliųjų telefonų ekranai, genetika ar kiti veiksniai? Specialistų teigimu, tėveliai turėtų suklusti ir atkreipti dėmesį į pirmuosius požymius, įspėjančius apie vaiko regėjimo sutrikimus, o juos pastebėjus – nedelsti ir kreiptis į specialistą.

Medicinos diagnostikos ir gydymo centro vaikų oftalmologė Aušrinė Misevičė pastebi, kad vaikams būdingos visos refrakcijos ydos: trumparegystė, toliaregystė ir astigmatizmas. Nedidelio laipsnio toliaregystė vaikams yra normali būklė.

„Kur kas dažniau pastaruoju metu girdima astigmatizmo diagnozė. Tačiau taip yra dėl tobulesnės aparatūros, naudojamos refrakcijos ydų diagnostikai. O štai trumparegystė, skambiai tariant, – naujai plintantis virusas. Subjektyviais stebėjimais, ji pasireiškia vis mažesniems vaikams ir vis greičiau progresuoja. Trumparegystės atsiradimo priežastys nėra visiškai aiškios, ji nėra išgydoma, tik koreguojama akiniais, kontaktiniais lęšiais, chirurginiais metodais“, – pažymi gydytoja.

Specialistė teigia, kad didžiausią neigiamą įtaką vaikų regėjimui, trumparegystės atsiradimui daro genetika ir gyvenimo būdas. Vaikų akims tenka itin didelis krūvis. Tai – mokslas, knygos, begalė šviečiančių ekranų, o lauke praleidžiamas laikas – būtinas normaliam akies augimui, vystymuisi – vis trumpėja arba jo švis nebelieka.

Didžiausia bėda, kad ryškūs ekranai gali ilgam prikaustyti vaikų dėmesį: nuo kūdikėlių, be galo susidomėjusių nuotraukomis, filmukais, reklamomis, iki per naktis informacijos ieškančių, žaidimus žaidžiančių, socialiniuose tinkluose bendraujančių paauglių.

Vaikų oftalmologė Aušrinė Misevičė
Vaikų oftalmologė Aušrinė Misevičė

Pastaruoju metu įvairiuose straipsniuose rašoma ne tik apie ekranų neigiamą poveikį dėl ilgalaikio žiūrėjimo į fiksuotą artimą atstumą, bet ir jų skleidžiamą ultravioletinių spindulių bei mėlynosios šviesos spinduliuotę, sukeliančią oksidacinį stresą (tai procesas, kurio metu susidarę laisvieji radikalai atakuoja ląsteles ir sukelia dažnai negrįžtamus pakitimus) tinklainėje bei fotoreceptorių (šviesos receptorių) žūtį.

Todėl tėvai turėtų pasirūpinti, kad mažieji daugiau laiko praleistų gryname ore arba žaisdami stalo, o ne kompiuterinius žaidimus.

Tėvai gali pastebėti pirmuosius sutrikimus

Paklausus, kokie požymiai išduoda, kad vaikas turi regėjimo problemų, vaikų oftalmologė A.Misevičė pabrėžė, jog yra įvairių požymių, kurie gali išduoti regėjimo sutrikimus, ir paprastai tėvai puikiai juos pastebi.

„Paprasčiausias požymis – vaikas nebemato, kas užrašyta ant lentos. Reikėtų atkreipti dėmesį, ar mažas vaikas pastebi ir renka trupinius (paprastai jie labai mėgsta tai daryti), ar mato padangėje skrendantį paukštį, lėktuvą, ar laiko galvytę ir žiūri tiesiai, ar nežvairuoja, ar daugmaž vienodi abiejų akių vyzdžiai (jų dydis ir spalva), ar itin dažnai, ar net nuolat netrina akių, net nenorėdami miegelio. Reikėtų atkreipti dėmesį, ar mokyklinukams nėra sunkumų skaitant, rašant, ar nesiskundžia itin dideliu nuovargiu“, – pasakojo vaikų oftalmologė A.Misevičė.

Tėvai (jeigu patys gerai mato arba jų regėjimas tinkamai koreguotas) gali bent apytiksliai patikrinti vaiko regą palygindami, ar atvažiuojančio autobuso, troleibuso numerį pamato iš daugmaž vienodo atstumo. Kilus abejonėms ar pastebėjus ką nors neįprasto, rekomenduojama apsilankyti pas akių ligų gydytoją.

Kas kiek laiko reikia tikrinti vaiko akis – griežtų reikalavimų nėra. Tai – tėvų apsisprendimas. Kodėl oftalmologo apžiūra privaloma tik prieš pradedant lankyti mokyklą? Gydytojos A. Misevičės teigimu, ši apžiūra svarbi, kad vaikas galėtų gerai matyti lentą, išmoktų skaityti ir rašyti.

Tačiau norint būti tikriems, ar vaiko akys sveikos ir rega gera, patariama kasmet profilaktiškai apsilankyti pas oftalmologą. Profilaktinė akių patikra padeda išvengti arba laiku diagnozuoti ir koreguoti bei gydyti tiek refrakcijos ydas, ambliopiją (akies tinginystę), žvairumą, tiek itin rimtas akių ligas (įgimtą kataraktą, glaukomą, akių navikus ir kt.).

Vietoj kompiuterio – grynas oras

Tad kaip pasirūpinti vaikų akių sveikata prieš mokslo metus, kad jos būtų stiprios ir sveikos?

„Ugdant, lavinant vaikus, rūpinantis jų sveikata, būtina neužmiršti ir akių. Tėveliai, atvedę vaikus patikrinti akių, manęs dažnai prašo pabarti juos, kad ilgai nežaistų telefonu, kompiuteriu, nežiūrėtų televizoriaus, klausia, kokio amžiaus vaikams galima rodyti taip traukiančius šviečiančius ekranus. Aš nusišypsau ir atsakau, kad reikia laikytis namų taisyklių. O čia vėlgi puikiai tinka lietuviška patarlė: viskam savas laikas ir saikas“, – pataria oftalmologė A.Misevičė.

Užuot leidę žiūrėti filmuką ar žaisti kompiuteriu, tėvai turėtų pakviesti vaikus pasivaikščioti parke ar pasivažinėti paspirtuku – tai bus nepalyginti naudingiau vaikų akių sveikatai ir savijautai.

Surasti oftalmologą konsultacijai galite platformoje manodaktaras.lt, paspaudę čia.