Vaikų vidurių pūtimas – dažna, bet nesunkiai išsprendžiama problema

Vaikų vidurių pūtimas / Shutterstock nuotr.
Autorius: manodaktaras.lt
Publikuota: 2019-04-26 13:06
Vidurių pūtimas – daugeliui žinoma bėda. Dar didesnė ji yra mažiems vaikams, kurių tėvai visais įmanomais būdais stengiasi tą bėdą įveikti. Labiausiai nuo vidurių pūtimo mažyliai kenčia pirmaisiais gyvenimo metais. Kita vertus, ši problema lydi net ir vyresnio amžiaus vaikus.

Vidurių pūtimas (meteorizmas) – tai padidėjęs dujų kaupimasis žarnyne. Esant šiai būklei, vargina veržimo, tempimo jausmas, gurgėjimas pilve, žarnyno diegliai, dujų nepraeinamumas. Šiuos sutrikimus lemia anatominės ir funkcinės vaikų organizmo ypatybės. Labiausiai dėl to kenčia žindomi kūdikiai, nes jų virškinamasis traktas turi persitvarkyti gyvenimui nebe mamos įsčiose. Su amžiumi vaikų vidurių pūtimo priežastys kinta ir supanašėja su suaugusiųjų dujų kaupimosi žarnyne priežastimis.

Vidurių pūtimo priežastys

Ankstyvosios kūdikystės periodu vidurių pūtimui įtakos turi menka skrandžio motorika (silpni žarnų sienų judesiai), nepakankamai išsivysčiusi virškinimo fermentų funkcija, nusilpęs organizmas, neatitinkanti amžiaus mityba, nesubalansuota riebalų, baltymų ir angliavandenių pusiausvyra, permaitinimas arba pernelyg dažnas maitinimas.

Viena dažniausių, net 70 proc., dujų kaupimosi priežasčių žarnyne – oras, patenkantis į kūdikių organizmą valgymo metu, nuryjant maistą.

Kūdikių nervų sistema yra labai jautri. Pernelyg didelės emocijos, nervinis stimuliavimas (kalbinimas, aktyvus žaidinimas) gali padidinti lygiųjų žarnyno raumenų tonusą, sukelti spazmus. Dėl to sulėtėja žarnyno peristaltika, o tai lemia spazmus, pilvo pūtimą ir skausmą. Nemažiau svarbu ir tai, ką valgo žindanti motina. Jeigu jos racione gausu produktų (aštrus maistas, pieno produktai, rūkyta mėsa, kopūstai, svogūnai ir pan.), kurie didina dujų susidarymą ir kaupimąsi, nenuostabu, kad tai atsilieps ir kūdikio virškinimo procesui.

Pilvo diegliai – funkcinis sutrikimas

Dažniausiai žindomų kūdikių vidurių pūtimas pasireiškia pilvuko diegliais – žarnyno kolikomis. Virškinamajame trakte susikaupusios dujos sukelia spazmus, kuriuos lydi skausmas. Tokiais atvejais mažylis nenori žįsti, nerimsta, verkia. Dieglius sukelia ir pernelyg greitas pasisotinimas, pilnumo jausmas skrandyje.

Jeigu esant pilvuko diegliams bendroji kūdikio savijauta gera, jo fizinis ir psichinis vystymasis yra normalus, kraujo, šlapimo ir išmatų tyrimai nerodo jokių reikšmingų nukrypimų, galima daryti išvadą, kad tai – funkcinis virškinamojo trakto sutrikimas.

Laktazės, fermento, skaidančio pieno cukrų, trūkumas dažniausiai yra laikinas. Tai dažniausiai pasitaiko neišnešiotiems, mažo svorio kūdikiams, pereinant prie mišraus arba dirbtinio maitinimo. Nesuvirškinti angliavandeniai skatina dujų kaupimąsi.

Vyresnio amžiaus vaikų vidurių pūtimo priežastys

Virškinimo sutrikimai, pasireiškiantys meteorizmu, vyresnio mažiaus vaikams kyla dėl fermentų sistemos nepakankamumo. Susikaupusių nesuvirškinto maisto dalelių puvimo bakterijos žarnyne sukelia dujų susidarymą.

Dar viena vyresnio amžiaus vaikų vidurių pūtimo priežastis – disbakteriozė – žarnyno mikrofloros pusiausvyros sutrikimo pasekmė. Tai nutinka po gydymo antibiotikų preparatais. Pakitus gerųjų ir blogųjų bakterijų pusiausvyrai, sumažėjus gerosioms ir padaugėjus blogosioms bakterijoms, žarnyne suaktyvėja puvimo ir rūgimo procesai, o tai lemia gausesnį dujų susidarymą.

Dinaminis vidurių pūtimas pasireškia dėl susilpnėjusios motorinės virškinamojo trakto funkcijos. Dėl to maistas užsistovi žarnyne, jis virškinamas ilgiau, dujų šalinimas sulėtėja. Dinaminis meteorizmas gali varginti vaikus esant žarnyno vystymosi sutrikimams.

Dinaminis vidurių pūtimas vaikams yra susijęs su į motorinės funkcijos virškinimo trakto mažinimo. Maisto kaupiasi žarnyne bakterijų turi daugiau laiko savo skilimo. Vėjo gūsiai, o lėtėja. Dinaminis meteorizmas vaikams gali išsivystyti anomalijos žarnyne.

Virškinimo meteorizmas vaikams išsivysto, kai vartoja maisto produktai virškinimą, prie kurios pridėtas padidėjo meteorizmas. Ypač jis išreiškiamas dėl pirmiau aprašytų pažeidimų fone.

Taip pat dujų padidėjimą ir jų kaupimąsi gali lemti tam tikrų produktų, skatinančių meteorizmą, vartojimas.

Vidurių pūtimo gydymas

Pagrindinis principas gydant vidurių pūtimą – išsiaiškinti šio sutrikimo priežastis ir rasti būdus, kaip jas pašalinti. Pirmiausia, būtina sureguliuoti mamos mitybos racioną, kuris tiesiogiai susijęs su žindomo kūdikio virškinamojo trakto veikla. Taip pat būtina išsiaiškinti, ar nėra kitų virškinamojo trakto ligų, kurias reikia gydyti.

Kitas svarbus aspektas – dujų pašalinimas iš žarnyno. Efektyviai veikia žarnų sienelių judesius skatinantys preparatai, kurių sudėtyje yra veikliųjų kmynų, krapų, pankolių medžiagų. Vartojant šiuos preparatus, maistas greičiau ir geriau slenka žarnynu, mažėja puvimo ir rūgimo procesai, dujos pasišalina lengviau.

Vyresnio amžiaus vaikams gali padėti aktyvuota anglis. Tačiau ilgą laiką ja piktnaudžiauti pavojinga, nes aktyvuota anglis skatina ne tik dujų, bet ir vitaminų bei naudingųjų bakterijų pasišalinimą.

Kaip padėti vaikui be vaistų?

Palengvinti žindomo kūdikio pilvo dieglių kančias ir padėti pasišalinti dujoms padės vertikali padėtis po žindymo, leidžianti vaikui atsirūgti. Taip pat guldymas kniūbsčiai ant šiltos pūslės, kojytes laikant parietus po pilvuku, masažas. Kartais galima naudoti specialų dujų šalinimo vamzdelį, kuris švelniai įkišamas į išeinamąją angą. Taip pat retkarčiais gali pagelbėti klizmutės bei glicerino žvakutės.

Kmynas – seniai žinomas vaistinis augalas

Kmynų preparatai gerina apetitą, aktyvina virškinimo liaukų veiklą, žarnyno peristaltiką, tokiu būdu pagerina virškinimą. Lygiuosius raumenis veikia spazmolitiškai (atpalaiduojančiai) ir skatina tulžies išsiskyrimą.

Indikacijos. Kmynų vaisių arbata vartojama virškinimui gerinti, ji sustiprina virškinimo trakto sekrecinę funkciją ir peristaltiką, taip pat sumažina rūgimo ir puvimo procesus žarnyne. Tai švelni priemonė viduriuojant, ypač vaikams. Jais gydomas ir vidurių užkietėjimas, pūtimas, nes mažina dujų kiekį žarnyne. Taip pat juo gydomas anacidinis gastritas, dispepsija, tulžies ir kasos uždegimas, lėtinis bronchitas. Be to, liaudies medicina kmynų arbatas rekomenduoja vartoti kūdikius maitinančioms mamoms kaip pieno liaukų veiklą skatinančią priemonę. Iš vaisių gaunamas eterinis aliejus, kuris vartojamas vaistiniams preparatams aromatizuoti.

Lašai Babyfen – kūdikių ir vaikų virškinimo sutrikimams palengvinti

Jų pagrindinė sudedamoji medžiaga – kmynų eterinis aliejus. Dėl švelnaus veikimo kmynų eterinis aliejus itin tinka vaikams. Babyfen lašai gali būti vartojami, kai vaikui pučia pilvuką, kaupiasi dujos, sutrinka virškinimas. Babyfen nuramina sutrikusį virškinimą ir suteikia vaikučiai ramų miegą. Babyfen yra natūralus produktas, jo sudėtyje nėra cukraus, dirbtinių dažiklių ir konservantų.

Vartojimas. Normali dozė yra 2 lašai vienam svorio kilogramui, 3 kartus per dieną. Vaikams nuo 3 iki 6 metų amžiaus (svoris 15 kg ir daugiau): po 30 lašų, 3 kartus per dieną. Vaikams nuo 6 iki 12 metų amžiaus: po 50 lašų, 3 kartus per dieną. Babyfen lašus galima vartoti nepraskiestus arba sumaišius su pienu, vaisių sultimis, vaisių tyrele.