Vaikai pjausto daržoves / Shutterstock nuotr.

Vaikystėje neįpratę valgyti daržovių, nenorės jų ir būdami suaugę?

Aukse Kontrimiene
Publikuota: 2022-04-04 14:20
Mokslininkai teigia, jog nepakankamas daržovių vartojimas yra glaudžiai susijęs su rizika susirgti lėtinėmis neinfekcinėmis ligomis: širdies ir kraujagyslių ligomis, osteoporoze, daugybe vėžio formų, žarnyno ligomis, dėl to gali kilti spaudimas ar cholesterolio lygis kraujyje ir kt.
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja vaisių ir daržovių vartoti ne mažiau kaip penkis kartus per dieną ir vienam asmeniui per dieną jų suvartoti bent 400 gramų. Daugelio Europos šalių, taip pat ir Lietuvos gyventojai daržovių ir vaisių suvartoja gerokai mažiau. Dietologai nerimauja, kad daržovių ir vaisių vis dar stinga vaikų racione, o už jų mitybos įpročius atsakingi tėvai.

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro (SMLPC) Mitybos ir fizinio aktyvumo skyriaus vedėja  dr. Roma Bartkevičiūtė atkreipia dėmesį, nepaisant to, kad gyventojai domisi sveikos mitybos principais ir dauguma jų žino, kokie maisto produktai yra palankesni sveikatai, patys jų laikosi ne visada. SMLPC atliktų tyrimų duomenimis, nepakankamai šviežių vaisių ir daržovių suvartoja net vaikai. „Tik apie 60-65 proc. visų vaikų juos vartoja kasdien, o apie trečdalis – tik kelis kartus per savaitę. Nors rekomenduojama vartoti daugiau daržovių negu vaisių, šviežius vaisius ir uogas vaikai vartoja kiek dažniau negu daržoves“, – tyrimų duomenimis dalijasi R.Bartkevičiūtė.

Specialistė atkreipia dėmesį, kad daržovių ar vaisių sultys negali būti visaverčiu daržovių ar vaisių pakaitalu, nes išspaustose sultyse nelieka organizmui labai reikalingų skaidulinių medžiagų. Net trinti augaliniai kokteiliai mažiau vertingi nei natūralūs augalai, kadangi mechaniškai juos smulkinant  labiau suardomos augalų struktūros. Dėl to palengvėja ir pagreitėja laisvųjų cukrų įsisavinimas, greičiau kyla insulino kiekis kraujyje, o viso to rezultatas – dalis cukrų organizme virsta kūno riebalais. Visa tai būdinga ir sultims.

Sultys / Fotolia nuotr.

Sultys / Fotolia nuotr.

Kokia nauda?

Vaisiai ir daržovės mūsų organizmui reikalingi dėl to, kad juose ypač gausu C, PP, A, K bei B grupės vitaminų, kitų mums naudingų medžiagų, taip pat mineralinių medžiagų – kalio, kalcio, fosforo, magnio, geležies. „Pavyzdžiui, vitamino C daugiausia yra petražolių lapuose, juoduosiuose serbentuose, kopūstuose, vitamino PP – žirniuose, pupose, burokėliuose, vitamino A – špinatuose, morkose, moliūguose, vitamino K – pomidoruose, salotų lapuose, žemuogėse, vitamino B – žirniuose, bulvėse, sojų pupelėse, o mineralinių medžiagų daugiausia yra krapuose, špinatuose, petražolių šaknyse, moliūguose, kopūstuose, ankštinėse daržovėse, bananuose, apelsinuose, braškėse. Be to, daržovėse ir vaisiuose yra nemažai skaidulinių medžiagų, bet beveik nėra riebalų“, – pasakoja Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Mitybos ir fizinio aktyvumo skyriaus vedėja dr. R.Bartkevičiūtė.

Pasak specialistės, skirtingų spalvų daržovės ir vaisiai suteikia žmogaus organizmui ir skirtingų naudingų medžiagų. Pavyzdžiui, raudonuose pomidoruose yra nemažai likopeno – natūralaus veiksmingo antioksidanto, saugančio ląsteles nuo žalojančio laisvųjų radikalų poveikio bei kitų aplinkos iššūkių. Geltonos bei oranžinės spalvos daržovės ir vaisiai (morkos, moliūgai, citrinos) turi beta karoteno, taip pat vitamino A, kuris gali pagerinti regėjimą, stiprinti plaukus, nagus, pagražinti odą, o baltos spalvos vaisiai ir daržovės (svogūnai, česnakai, krienai, ropės) turi antibakterinių savybių ir padeda palaikyti normalią imuninę sistemą.

Dietologė Evelina Cikanavičiūtė

Dietologė Evelina Cikanavičiūtė

Lemtingi vaikystės įpročiai

Gydytoja dietologė Evelina Cikanavičiūtė sako, kad yra daug priežasčių, kodėl žmonės nevalgo kai kurių maisto produktų arba priešingai – tik jiems teikia pirmenybę.  Tai lemia vaikystėje ar ankstyvoje jaunystėje susiformavę įpročiai, žiniasklaidoje pateikiama klaidinanti informacija, jos trūkumas,  ne visada pakankamos maisto ir kulinarijos žinios, instinktyvi baimė „jaukintis“ naujus skonius, skubėjimas, nes eksperimentavimas virtuvėje reikalauja kantrybės ir papildomo laiko, noras valgyti visada tik skanų ir malonų maistą, o tai ne visada  koreliuoja su sveikatai palankios dietos principais.

„Tikiu, kad net ir nemėgstant visų vaisių ir daržovių, galima atrasti nors šiek tiek pakenčiamus, o  suprantant daržovių ir vaisių būtinybę sveikatai, sąmoningai didinti jų vartojimą, keisti paruošimo ir pateikimo būdus bei pamažu plėsti racioną“, – sako gydytoja dietologė.

Vaikų ligų gydytoja, vaikų pulmonologė-alergologė Indrė Plėštytė – Būtienė.

Vaikų ligų gydytoja, vaikų pulmonologė-alergologė Indrė Plėštytė – Būtienė.

Formuoti mitybos įpročius priešpiečių dėžutėje

Net ir mokinių priešpiečių dėžutė gali padėti formuoti sveikus vaiko mitybos įpročius. Vaikų gydytoja Indrė Plėštytė–Būtienė pastebi, kad priešpiečių dėžutėje turėtų būti tie maisto produktai, kurie vaikui yra skanūs. „Nėra prasmės dėti to maisto, kurį vaikas pakeliui į namus išmes. Todėl pirmiausia siūlau pildyti dėžutę kartu su vaiku, važiuoti kartu į parduotuvę ir tartis kas jam patiktų“, – pataria vaikų gydytoja. 

Reikėtų įdėti reikia įvairių užkandžių: riešutų saujelę, obuolį, sumuštinį, morkų ar kitų daržovių. „Tik problema dažniausiai ne tai, ką dėti, bet kaip įtikinti vaiką nesijausti nesmagiai mokykloje, išsitraukti iš kuprinės dėžutę ir valgyti. Tėvai turėtų pasirūpinti, kad visa klasė draugiškai neštųsi priešpiečių dėžutes, ir, be abejo, klasės mokytoja pritartų šiai iniciatyvai. Tuomet ir kito vaiko atsinešti brokoliai ar salotos atrodys skaniau ir pats panorės paragauti“, – pastebi vaikų gydytoja I.Plėštytė– Būtienė.

Daržovės / Fotolia nuotr.

Daržovės / Fotolia nuotr.

Kaip suvartoti daugiau

Daržoves būtina valgyti kiekvieną dieną ir kiekvieno valgio metu arba užkandžiaujant. Maistui gali būti vartojamos ne tik šviežios, bet ir šaldytos bei džiovintos daržovės, vaisiai, uogos, tačiau pirmenybė turi būti teikiama šviežioms. Štai keletas patarimų, kaip suvalgyti jų daugiau.

  • Pusė lėkštės – daržovėms. Pabandykite mintyse padalinti lėkštę į dvi lygias dalis ir kiekvieną kartą dėdamiesi į ją maistą, vieną pusę lėkštės pripildykite daržovėmis.
  • Valgykite ir akimis. Dažniau vartoti daržoves įprasite, jei laikysite jas matomoje vietoje – taip visada prisiminsime, kad jų reikia valgyti kasdien ir net kelis kartus per dieną.
  • Vasarą vasarinės, rudenį – rudeninės. Stenkitės valgyti daugiau sezoninių daržovių ir vaisių. Tuo metu jų galima ne tik užsiauginti ar pigiau nusipirkti, bet būtent tuo metu jų skonis ir kokybė būna geriausi.

Surasti dietologą savo mieste ir užsiregistruoti konsultacijai patogu manodaktaras.lt platformoje.