Vakcinos nuo gripo ir koronaviruso: ar galima skiepytis vienu metu?

Skiepijimas nuo gripo / Shutterstock nuotr.
Autorius: Rūta Ambultienė
Publikuota: 2021-09-09 11:16
Į Lietuvą įžengė ruduo, o su juo koja kojon vis labiau įsismarkauja virusai. Tebesitęsiant vakcinacijai nuo Covid-19, gydytojai pataria nepamiršti ir kasmet atsėlinančio gripo. Norintiems apsisaugoti nuo šios infekcijos yra gerų žinių – mūsų šalį jau pasiekė pirmoji ateinančiam sezonui skirtos gripo vakcinos siunta. Tačiau ką svarbu žinoti, planuojant pasiskiepyti nuo abiejų klastingų virusų?

„Visoms vakcinoms, taip pat ir gripo, reikia išlaikyti dviejų savaičių tarpą prieš ir po vakcinacijos nuo koronaviruso“, – portalui manodaktaras.lt pabrėžė Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro Imunoprofilaktikos skyriaus visuomenės sveikatos specialistė Eglė Savickienė.

Pašnekovės teigimu, tokia taisyklė galioja nuo Covid-19 skiepijantis tiek pirmą, tiek antrą kartą. Dviejų savaičių laikotarpis rekomenduojamas, kad būtų užtikrinta tinkama šalutinio poveikio priežiūra.

„Per dvi savaites, jeigu pasireiškia kažkokie pašaliniai reiškiniai, jie taip pat ir praeina. Tokiu būdu ir žmogui aišku, nuo kurios vakcinos susidarė nepageidaujamos reakcijos. Kitaip tariant, tai daroma dėl farmakologinio budrumo“, – paaiškino specialistė.

Visoms vakcinoms, taip pat ir gripo, reikia išlaikyti dviejų savaičių tarpą prieš ir po vakcinacijos nuo koronaviruso.

Ypač vyresniems žmonėms ji pataria kreiptis į šeimos gydytoją, kad būtų tinkamai sudėliotas skiepijimosi grafikas. „Juolab, kad numatoma vyresnių asmenų revakcinacija nuo Covid-19, o rizikos grupėms skiepai nuo gripo – nemokami“, – atkreipė dėmesį E.Savickienė.

Iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų įsigyta gripo vakcina nemokamai skiepijami 65 metų ir vyresni asmenys, nėščiosios, asmenys, gyvenantys socialinės globos ir slaugos įstaigose, taip pat sergantieji onkologinėmis, lėtinėmis širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų, inkstų ligomis, lėtinėmis ligomis, susijusiomis su imuniniais mechanizmais, sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai.

100 tūkst. dozių – tokio dydžio 2021–2022 metų gripo sezonui skirtos vakcinos siunta Lietuvą pasiekė rekordiškai anksti. Jau rugpjūčio pabaigoje skiepai pradėti išvežioti į gydymo įstaigas.

Valstybinė ligonių kasa dar kovą už daugiau nei 2,2 mln. eurų nupirko 257 tūkst. keturvalentės vakcinos dozių. Antroji šiųmetės gripo vakcinos siunta Lietuvą turėtų pasiekti spalį.

Gripas – viena dažniausiai epidemijomis pasireiškiančių ligų. Šia ūmine kvėpavimo takų infekcija galima užsikrėsti nuo sergančio žmogaus. Pasak sveikatos ekspertų, skiepai efektyviausiai apsaugo nuo gripo ir jo sukeliamų komplikacijų: pneumonijos, bronchito, ausų uždegimo, sinusito, lėtinių ligų paūmėjimo ir kitų. Skiepytis rekomenduojama kiekvienais metais prieš prasidedant gripo sezonui. Lietuvoje sergamumas gripu padidėja rudens ir žiemos metu.