Vilniuje ir Kaune pradeda veikti mobilūs COVID-19 patikros punkai: ką reikia žinoti

Sostinėje atidarytas pirmasis mobilus koronaviruso patikros punktas. BNS nuotr.
Autorius: Manodaktaras.lt
Publikuota: 2020-03-19 10:49
Vilniuje ir Kaune pradėjo mobilieji punktai, kuriuose pacientams bus imami ėminiai tyrimams dėl naujojo koronaviruso (COVID-19). Vilniuje vienas punktas įkurtas „Statyk ir važiuok“ automobilių stovėjimo aikštelėje (Savanorių pr. 124), antrasis – „Statyk ir važiuok“ automobilių stovėjimo aikštelėje V. Gerulaičio 1 g. priešais verslo centrą „Technopolis“. Kaune punktas įkurtas Kauno kempinge (Jonavos g. 51A). Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pabrėžia, kad žmonėms būtina žinoti, kaip elgtis prieš skambinant ir vykstant į mobiliuosius punktus, griežtai laikytis visų nurodymų, kuriuos pateiks konsultantai. Jokiu būdu negalima vykti į punktus nusprendus savarankiškai – prieš tai būtina skambinti 1808.

Pacientai tyrimui mobiliame punkte bus registruojami tik tą dieną, kai kreipsis, t .y. išankstinė registracija kitai dienai nebus vykdoma.

Veiksmų seka, kurios būtina paisyti:

  1. Pacientas, jei jam pasireiškė bent vienas ūmiai kvėpavimo takų infekcijai būdingas simptomas – staiga pradėjus karščiuoti, kosėti, prasidėjus dusuliui – ir, jei 14 dienų laikotarpiu iki simptomų pradžios keliavo bet kurioje užsienio šalyje ar po sąlyčio su patvirtintu ar tikėtinu COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atveju, pirmiausia turi skambinti į Karštąją liniją trumpuoju telefono numeriu 1808.
  2. Karštosios linijos konsultantas, įvertinęs paciento pateiktus duomenis, priims sprendimą, ar skambinantį žmogų tikslinga ištirti dėl koronaviruso infekcijos.
  3. Tuo atveju, jei žmogų bus nuspręsta tirti, jis konsultantui turės pateikti vardą, pavardę, asmens kodą, mobilaus telefono numerį, taip pat nurodyti savivaldybę, iš kurios skambina. Be to, bus klausiama, ar pacientas gali asmenine transporto priemone (pats ar būti atvežtas kito žmogaus) atvykti į mobilų punktą.
  4. Jei žmogus galės atvykti pats, su juo susisieks mobilaus punkto  koordinatorius ir nurodys laiką ir adresą, kada jam tai padaryti.
  5. Kartu su savimi žmogus turi pasiimti tapatybę patvirtinantį dokumentą bei A4 formato lapą su užrašytu mobilaus telefono numeriu, kurį, atvykus į mobilų punktą, reikės padėti koordinatoriaus nurodytoje vietoje automobilio salono viduje. Šiuo numeriu bus susisiekiama ir sutikrinami atvykusio žmogaus duomenys.
  6. Atvykus į mobilų punktą, žmonėms nebus leidžiama išlipti iš automobilio ir atidaryti lango, kol nebus nurodyta kitaip, instruktuojama, kaip bus vykdoma  tepinėlio paėmimo procedūra.
  7. Langą žmogus turės pradaryti tada, kai mobilios komandos narys to paprašys, tad čia dirbančiųjų specialistų nurodymus būtina atidžiai sekti. 
  8. Atlikus tyrimą, žmogus turės važiuoti į namus, izoliuotis ir laukti tyrimo rezultato. Nustačius poreikį pacientą hospitalizuoti, kviečiama GMP ir pacientas transportuojamas į ligoninę.

Tiems žmonėms, kurie negalės į mobilius punktus atvykti patys, savivaldybės įpareigotos užtikrinti pacientų transportavimo paslaugas. Svarbu, kad į Mobilų punktą negalima vykti taksi automobiliu ar viešuoju transportu. 

Ketvirtadienį mobilus COVID-19 patikros punktas turėtų pradėtis veikti ir Klaipėdoje. Dešimtyje savivaldybių tokius punktus savivaldybės įpareigotos įsteigti iki šio penktadienio. 

A. Veryga: Mobilūs koronaviruso testavimo punktai papildomai leis atlikti šimtus tyrimų

Pradedantys veikti mobilūs koronaviruso testavimo punktai papildomai leis atlikti šimtus, bet ne tūkstančius tyrimų, sako sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Jis priminė, kad visos šalies laboratorijos per parą pajėgios ištirti iki 1500 mėginių.

„Tikrai tai nebus tūkstančiai per dieną, geriausiu atveju, per visą Lietuvą kalbėsime apie šimtus, kad neužkirstumėme kelio pirmiausia pačioms ligoninėms išsitirti“, – teigė A. Veryga.

Anot jo, net ir paimtas mėginys gali būti laikomas šaldytuve keletą dienų ir tuomet, laboratorijoje atsiradus laisvos vietos, tyrimas daromas.

Ministro teigimu, kiekvienas mobilusis punktas informuotas, kokiai konkrečiai laboratorijai siųsti paimtus mėginius.

Jis taip pat pažymėjo, kad artimiausiu metu bus įsigyjamas didelis kiekis greitųjų koronaviruso testų. Jie pirmiausia bus skirti medikams ir pareigūnams, vėliau galės būti naudojami ir mobiliuose punktuose, taip pat, jei jų bus pagaminta daugiau, galės būti parduodami vaistinėse.

Anot jo, galimybė išsitirti privačiose klinikose kol kas nesvarstoma, nes vadinamąjį „ekspres testą“ gali atlikti ir pats žmogus, tam nereikia laboratorijos.

TAIP PAT SKAITYKITE:

Vyriausybė paskelbė dalies užsikrėtusiųjų COVID-19  maršrutus.

SAM ir BNS informacija

Vilniuje ir Kaune pradeda veikti mobilūs COVID-19 patikros punktai. SAM nuotr.
Vilniuje ir Kaune pradeda veikti mobilūs COVID-19 patikros punktai. SAM nuotr.
Vilniuje ir Kaune pradeda veikti mobilūs COVID-19 patikros punktai. SAM nuotr.
Vilniuje ir Kaune pradeda veikti mobilūs COVID-19 patikros punktai. SAM nuotr.

Naujausi straipsniai