Vis labiau pripažįstama fizinio aktyvumo svarba vėžio prevencijoje / Shutterstock nuotr.

Vis labiau pripažįstama fizinio aktyvumo svarba vėžio prevencijoje

Monika Kairiene
Publikuota: 2019-10-26 09:18
Fizinis aktyvumas gali padėti užkirsti kelią vėžiui, o taip pat – naudingas ir besigydantiems nuo vėžio. JAV ekspertai išplatino naujas rekomendacijas onkologinių ligų gydymui. Tikimasi, kad onkologai pacientams fizinį aktyvumą skirs kaip vaistus.
Amerikos vėžio asociacija su dar 15 kitų organizacijų paskelbė naujas rekomendacijas vėžio gydymui – gydytojai turėtų „išrašyti“ fizinį aktyvumą, kad sumažintų tam tikrų organų vėžio riziką, pagerintų gydymo rezultatus ir jau besigydančių pacientų gyvenimo kokybę.

Rekomendacijose teigiama, kad fizinis aktyvumas gali sumažinti šlapimo pūslės, krūties, storosios žarnos, stemplės, inkstų, skrandžio ir gimdos vėžio riziką. Fizinis aktyvumas taip pat gali pagerinti išgyvenamumo rodiklius sergantiems krūties, storosios žarnos ir prostatos vėžiu, o sumažinant gydymo šalutinius poveikius – pagerinti pacientų gyvenimo kokybę.

Amerikiečių ekspertai rekomenduoja sergantiesiems vėžiu užsiimti vidutinio intensyvumo fizine veikla 3 kartus per savaitę po 30 minučių ir jėgos treniruotėmis 2-3 kartus per savaitę.

Fizinis aktyvumas vėžio prevencijoje veikia keleriopai. Sportas sumažina uždegimines reakcijas, reguliuoja cukraus kiekį kraujyje, veikia lytinių hormonų veiklą, stiprina imuninę sistemą, palaiko normalų kūno svorį – visa tai susiję su vėžio rizika. Vertinant skirtingų organų vėžį, vienas ar keli iš šių mechanizmų gali būti svarbesni už kitus, pavyzdžiui, krūties vėžio atveju fizinis aktyvumas itin svarbus dėl lytinių hormonų poveikio. Normalaus kūno svorio palaikymas svarbus mažinant daugelio onkologinių ligų riziką, nes antsvoris yra rizikos veiksnys.

Naujas rekomendacijas išplatinę JAV ekspertai teigia, kad medikų bendruomenės nuostatos dėl vėžio ir fizinio aktyvumo panašios į tas, kurios prieš kelis dešimtmečius vyravo dėl širdies ligų ir fizinio aktyvumo. Tuomet rekomendacija judėti infarktą patyrusiam pacientui būtų buvusi nesuprasta, šiandien fizinio aktyvumo įtaka širdies sveikatai gerai žinoma. Sporto svarba vis labiau pripažįstama ir vėžio prevencijoje.

Parengta pagal healthline.com