Vokietija, Italija ir Prancūzija stabdo skiepijimą „AstraZeneca“ vakcina

„AstraZeneca“ vakcina nuo COVID-19 / „Scanpix“ nuotr.
Autorius: BNS, manodaktaras.lt
Publikuota: 2021-03-15 19:02
Vokietija pirmadienį sustabdė skiepijimą nuo koronavirusinės infekcijos bendrovės „AstraZeneca“ ir Oksfordo universiteto sukurta vakcina. Netrukus Italija ir Prancūzija taip pat pranešė sekančios kitų Europos šalių pavyzdžiu ir stabdančios skiepijimą šia vakcina, iškilus nuogąstavimų, kad šis preparatas gali skatinti kraujo krešulių susidarymą.

Italijos vaistų agentūros pranešime sakoma: „AIFA nusprendė išplėsti draudimą naudoti „AstraZeneca“ vakciną nuo COVID-19 kaip prevencinę ir laikiną priemonę, laukiant Europos vaistų agentūros (EVA) nutarimų.“

Ten pat nurodoma, kad šis sprendimas atitinka panašius žingsnius kitose Europos šalyse.

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas taip pat paskelbė, kad jo šalyje skiepijimas „AstraZeneca“ vakcina stabdomas ir kad bus laukiama EVA išvadų.

„Buvo priimtas sprendimas... prevenciškai sustabdyti „AstraZeneca“ vakcinos naudojimą, tikintis, kad galėsime greitai jį atnaujinti, jeigu EVA vertinimas tai leis“, – per spaudos konferenciją sakė E.Macronas. Jis pridūrė, kad EVA sprendimo laukiama antradienio popietę.

Vokietija pirmadienį sustabdė skiepijimą nuo koronavirusinės infekcijos bendrovės „AstraZeneca“ sukurta vakcina dėl Europoje užfiksuotų incidentų, kai paskiepytiems žmonėms susidarydavo kraujo krešulių, ir nurodė, kad reikia nuodugniai išanalizuoti padėtį.

„Po naujų pranešimų apie smegenų kraujagyslių trombozės, siejamas su skiepijimu Vokietijoje ir Europoje, PEI (Paulio Erhlicho institutas) mano, kad būtini tolesni tyrimai“, – nurodė Sveikatos apsaugos ministerija, paminėdama už vakcinavimo priežiūrą atsakingą šalies instituciją.

„Europos vaistų agentūra nuspręs, ar naujos išvados paveiks šios vakcinos patvirtinimą – ir kaip paveiks“, – pridūrė ministerija.

Kelios Europos šalys, įskaitant Airiją ir Nyderlandus, taip pat įšaldė  „AstraZeneca“ preparato, sukurto kartu su Oksfordo universitetu, naudojimą.

Jungtinėje Karalystėje ir Švedijoje įsikūrusi bendrovė bei Oksfordo universitetas teigė, kad jokio ryšio tarp jų vakcinos ir padidėjusio kraujo krešumo nėra.

„AstraZeneca“ nurodė, kad buvo pranešta apie 15 giliųjų venų trombozės (GVT) ir 22 plaučių embolijos atvejų šiuo preparatu paskiepytiems asmenis. Anot bendrovės, šis skaičius, vertinant pagal bendrą suleistų dozių kiekį, yra „daug mažesnis, negu būtų galima tikėtis natūraliomis sąlygomis bendroje populiacijoje“.

Ši vakcina plačiai naudojama skiepijant Britanijoje, bet Europos Sąjunga susidūrė su „AstraZeneca“ preparato tiekimo sutrikimais.

PSO: šalys kol kas turėtų toliau naudoti „AstraZeneca“ vakciną

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) paskelbė, kad šalys kol kas turėtų toliau skiepyti gyventojus vakcina nuo koronaviruso, sukurta Jungtinės Karalystės ir Švedijos bendrovės „AstraZeneca“ kartu su Oksfordo universitetu, nors kelios šalys sustabdė jos naudojimą, iškilus nuogąstavimų, kad preparatas gali paskatinti kraujo krešulių susidarymą.

„Nenorime, kad žmonės panikuotų, tad kol kas rekomenduotume šalims toliau skiepyti „AstraZeneca“ vakcina“, – per spaudos konferenciją sakė PSO vyriausioji mokslininkė Soumya Swaminathan.

„Kol kas nerandame sąryšio tarp šių įvykių ir vakcinos“, – pridūrė ji.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.