Vokietijoje – privalomi skiepai vaikams nuo tymų

Medikai nerekomenduoja atidėti skiepijimų. / Shutterstock nuotr.
Autorius: manodaktaras.lt
Publikuota: 2020-03-05 08:00
Vokietijoje įsigaliojo įstatymas dėl privalomo vaikų skiepijimo nuo tymų. Priimant vaikus į darželius ar mokyklas, jų tėvai turės pateikti pažymą, kad vaikai paskiepyti nuo tymų. Tėvams, atsisakantiems skiepyti vaikus, grės baudos iki 2500 eurų.

Įstatymą dėl privalomo vaikų skiepijimo nuo tymų Vokietijos parlamentas priėmė pernai. Kad tymų virusas neplistų, Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja pasiekti bent 95 proc. skiepijimo apimtis. Vokietijoje skiepijimo apimtys nuo tymų buvo 93 proc. Pernai Vokietijoje užfiksuota per 500 tymų atvejų. 

Pagal naują įstatymą, Vokietijos darželiai ir mokyklos naujus vaikus galėti priimti, jei jų tėvai pateiks pažymą, kad vaikai – skiepyti nuo tymų. Vaikai, jau lankantys darželius ar einantys į mokyklą, iki 2021 metų liepos 31-osios turės pateikti pažymą, kad yra skiepyti arba jau persirgę tymais. Tėvams, atsisakantiems skiepyti vaikus, grės baudos iki 2500 eurų.

Įstatymas sulaukė kritikos. Vokietijos mokytojų sąjunga pareiškė, kad nors pritaria privalomam skiepijimui, mokytojams užkraunama pažymų rinkimo našta. Šis reikalavimas taip pat gali kelti įtampą tarp tėvų ir mokytojų.

Grupė tėvų pateikė ieškinį Vokietijos Federaliniam Konstituciniam teismui, teigdami, kad šis įstatymas pažeidžia jų konstitucines teises. Pasak ieškinį pateikusių tėvų, jie neprieštarauja skiepijimui, tačiau įstatymas pažeidžia jų teisę patiems priimti sprendimus remiantis „aktualia, nepriklausoma ir neutralia informacija“.

Siūlymai Lietuvoje

Pernai Lietuvoje kilus tymų protrūkiui, užfiksuota per 834 susirgimo tymais atvejai, užpernai – 30 susirgimų. Reaguodami į pernykštį protrūkį, grupė parlamentarų – socialdemokratai Julius Sabatauskas, Algirdas Sysas, Rasa Budbergytė ir Dovilė Šakalienė – pateikė įstatymo pataisas, pagal kurias vaikai Lietuvoje būtų privalomai skiepijami nuo poliomielito, tymų ir raudonukės.

Šioms pataisoms Seimas pritarė po pateikimo. Tačiau Vyriausybė privalomam vaikų skiepijimui nepritaria. Pasak Sveikatos apsaugos ministerijos, priverstinis skiepijimas pažeistų įstatymuose įtvirtintą paciento teisę skiepytis tik jam pačiam ar jo tėvams sutikus. SAM nuomone, draudimais ir ribojimais nepavyks pasiekti norimų rezultatų. Privalomas skiepijimas tik sustiprins skiepams nepritariančiųjų gretas ir pozicijas. Pasak SAM, yra įrodymų, jog skiepijimų aprėptys yra didesnės šalyse, kuriose skiepijimas nėra privalomas. Tad tėvai skiepyti vaikus turi būti skatinami kitais būdais. Vienas iš efektyviausių – visuomenės švietimas ir informavimas. Seimo narių siūlymai dėl privalomo skiepijimo nuo poliomielito, tymų ir raudonukės toliau bus svarstomi Seime.

Parengė Monika Kairienė pagal dw.com ir sam.lrv.lt