Per karantiną Lietuvoje nuo balandžio 10 d. viešose vietose privaloma dėvėti veido apsaugos priemones / Irmanto Gelūno „ŽMONĖS Foto“ nuotr.

VU profesorius: daugkartines kaukes saugu naudoti po paros ir nedezinfekavus

manodaktaras.lt
Publikuota: 2020-04-09 11:44
Praėjus daugiau nei parai, koronavirusas ant įvairių paviršių nebėra pavojingas, tad praėjus šiam laikui daugkartines kaukes yra pakankamai saugu naudoti ir be dezinfekcijos, sako Vilniaus universiteto biochemikas ir biofizikas Daumantas Matulis.
Anot profesoriaus, parsinešus namo maisto produktus, kaukes ar kitus daiktus, kurie galėjo turėti kontaktą su virusu, „keleto valandų palaikymas saulėje ar tiesiog lauke“ yra pakankama priemonė, sumažinanti užsikrėtimo riziką.

Vis dėlto jis atkreipė dėmesį, jog į šį klausimą aiškiau galėtų atsakyti tik detalūs tyrimai, bet jie dar nėra atlikti.

„Labai preliminarūs tyrimai sako, kad ant metalinių paviršių iki trijų parų virusas išlieka. Tačiau tas išlikimas yra nebūtinai paties viruso, bet jo RNR, t.y. genetinės medžiagos. Todėl neaišku, ar jis tikrai po trijų dienų galėtų užkrėsti“, – spaudos konferencijoje Vyriausybėje ketvirtadienį sakė Daumantas Matulis.

„Bet mums dabar atrodo, kad vis dėlto keleto valandų, o daugiausia – paros laikotarpio, užtenka, jei jūs tiesiog neliečiate tų daiktų, kad virusas jau praktiškai nebeišlieka ir užkrėsti galimybė yra labai menka. Tas liečia ir daugkartines kaukes, ir bet kokius su virusu susijusius daiktus“, – patikino mokslininkas.

Jis patarė, jei yra galimybė, neturėti kontakto su galbūt užkrėstais daiktais ir ilgiau nei parą, tuomet galimybės užsikrėsti koronavirusu per juos praktiškai neliktų.

Ekspertas taip pat rekomenduoja grįžus iš parduotuvės ar kitos vietos, kur lankosi daug žmonių, batus palikti nepasiekiamoje vietoje bent keletai valandų, nors tikimybė, jog per juos į organizmą gali patekti užkratas „yra labai menka“. 

D.Matulis taip pat ragina gyventojus priėmus maistą namuose iš kurjerių dezinfekuoti ar nusiplauti rankas. Jis paneigė mitus, jog užsikrėsti koronavirusu galima tik per penkiolika minučių artimo bendravimo su infekuotuoju.

„Jūs galite užsikrėsti ir per sekundes, tikrai tokia galimybė yra. Tačiau viruso kiekis, kuo jis didesnis, preliminarios indikacijos yra, kad padidina užsikrėtimo tikimybę. Tad kuo jūs daugiau jo gausite, kuo ta dozė bus didesnė, gali būti sudėtingesnis ir gydymas vėliau“, – tvirtino ekspertas.

TAIP PAT SKAITYKITE: Lietuvoje bus privaloma dėvėti kaukes ar kitas veido apsaugos priemones

Ragina stebėti informaciją dėl vaistų 
Kalbėdamas apie galimus koronaviruso gydymo metodus, jis pabrėžė, kad nors mokslininkai ir tiria kai kurių vaistų nuo maliarijos, pavyzdžiui, hidrochlorochino efektyvumą gydant ligos simptomus, „šiuo metu patvirtintų vaistų nėra ir greičiausiai nebus bent artimiausius mėnesius“.

Lietuva siekia įsigyti ar nemokamai gauti hidrochlorochino tablečių. Jis patvirtino, kad mokslininkai pastebėjo, jog šis medikamentas gali turėti teigiamos įtakos ligoniams ir ragina Lietuvą atidžiai sekti pasaulinę informaciją dėl šio vaisto, tačiau kartu pabrėžia, kad jie yra ir toksiški, todėl būtų naudojami „tik patiems sunkiausiems ligoniams“, ir tik atsižvelgiant į pasaulines rekomendacijas.

„Hidrochlorochinas ir kiti maliariniai vaistai yra iš tiesų labai toksiški ir pašaliniai poveikiai tikrai gali būti didesni, nei pagalba nuo COVID-19 poveikio“, – pabrėžė D.Matulis.

„Didžiausios viltys kol kas siejamos su vakcinomis, kad ji turėtų atsirasti laikotarpiu nuo kelių mėnesių iki keletos metų. Greičiausiai – per metus. Ir tada žmonės galėtų įgyti imunitetą ir neužsikrėsti šiuo virusu“, – sakė jis.

Lietuvoje, ketvirtadienio duomenimis, nustatyti 955 koronaviruso atvejai, mirė 16, pasveiko aštuoni žmonės.

Šaltinis: BNS