Vyresniems žmonėms patariama skiepytis nuo juostinės pūslelinės, net ja ir persirgus

Juostinė pūslelinė / Shutterstock nuotr.
Autorius: manodaktaras.lt
Publikuota: 2022-01-23 19:26
JAV ligų kontrolės ir prevencijos centras (CDC) rekomenduoja visiems 50 metų amžiaus ir vyresniems žmonėms pasiskiepyti vakcina nuo juostinės pūslelinės. Neseniai Amerikos dermatologijos akademijos žurnale skelbtas tyrimas atskleidė, jog ši infekcija linkusi kartotis, o skiepai sumažintų būsimų užsikrėtimų riziką.

Juostinė arba juosiančioji pūslelinė yra skausmingas išbėrimas pūslelėmis, kurį sukelia pakartotinai suaktyvėjęs vėjaraupius sukeliantis virusas. Juostinę pūslelinę dažnai lydi skausmingas, deginantis bėrimas, kuris dažniausiai atsiranda vienoje kūno pusėje, pavyzdžiui, juosmens, krūtinės ar veido srityse. 

Išbėrimo pūslės ima mažėti po 7–10 dienų ir visiškai išnyksta per kelias savaites. Kai kurie žmonės juostinės pūslelinės skausmą junta kelis mėnesius ar metus net ir po to, kai bėrimas išnyksta. 

Tyrėjai išanalizavo juostinės pūslelinės infekcijos pasikartojimo dažnį tarp daugiau nei 17 tūkst. žmonių, kurie pirmą kartą ja susirgo. Paaiškėjo, kad maždaug 4 proc. iš jų po kurio laiko patyrė antrą infekcijos protrūkį. 

45–54 metų amžiaus žmonėms tai pasikartodavo vidutiniškai po dvejų metų, o 55 metų ir vyresniems – vidutiniškai po trejų metų. Amenims, kurie turėjo silpnesnę imuninę sistemą, buvo didesnė juostinės pūslelinės pasikartojimo rizika.

Atsižvelgdami į šios infekcijos pasikartojimo dažnį, tyrėjai teigė, kad žmonėms, kurie jau sirgo juostine pūsleline, būtų naudinga pasiskiepyti. Vakcina skiriama dviem dozėmis su dviejų–šešių mėnesių intervalu. Vakcinos negalima skiepyti juostinės pūslelinės protrūkio metu arba vartojant antivirusinius vaistus.

Parengta pagal:  www.health.harvard.edu