Vyrų krūties vėžys – retas, tačiau klastingesnis nei moterims

Vyrų krūties vėžys – retas, tačiau klastingesnis nei moterims / Shutterstock nuotr.
Autorius: manodaktaras.lt
Publikuota: 2019-11-27 12:00
Krūties vėžys paprastai laikomas moterų liga, tačiau vyrams už spenelių yra nedidelis kiekis krūties audinio, kuriame taip pat gali išsivystyti krūties vėžys. Skaičiuojama, kad vyrų krūties vėžio atvejai sudaro maždaug 1 proc. visų krūties vėžio diagnozių. Tačiau tyrimas rodo, kad vyrai nuo krūties vėžio miršta dažniau nei moterys.

Vanderbilto Universiteto (JAV) mokslininkai analizavo krūties vėžiu sergančių 1,8 mln. moterų ir 16 tūkst. vyrų mirštamumo rodiklius. Tyrimas rodo, kad vyrų, kuriems diagnozuotas krūties vėžys, išgyvenamumo rodikliai blogesni. Krūties vėžiu sergančių vyrų mirštamumas yra 19 proc. punktų didesnis nei moterų.

Kodėl taip skiriasi krūties vėžiu sergančių vyrų ir moterų statistika, tyrėjai negali pasakyti, veikiausiai priežastis yra klinikinių veiksnių kombinacija – kokios stadijos vėžys diagnozuotas, paciento amžius, koks gydymas pritaikytas ir pan. Pasak tyrimo autorių, reikia atlikti daugiau tyrimų apie biologinius skirtumus ir vyrams pritaikytus krūties vėžio gydymo būdus.

Mirštamumo nuo krūties vėžio skirtumai tarp lyčių gali atsirasti ir dėl to, kad medikai gali pražiūrėti vyrų krūties vėžį. O diagnozavus krūties vėžį, manoma, vyrai ne visada sulaukia tiek pat dėmesio ir gydymo pasirinkimų, kokius gauna moterys. Vyrams galbūt nepasiūloma radioterapija, kai ji tinkama, jie nepakankamai konsultuojami dėl chemoterapijos ar kitų gydymo būdų.

Pacientų organizacijos ragina daugiau šviesti visuomenę ir mažinti šios diagnozės stigmą – vyrai, kaip ir moterys, turėtų patys apčiuopos būdu atlikti krūtų patikrą, ieškant gumbelių ar audinio sustandėjimų. Taip pat tokią patikrą galėtų atlikti ir gydytojas.

Lietuvoje kasmet nustatoma 10–13 naujų vyrų krūties vėžio atvejų. Šia liga vyrai suserga būdami vyresni kaip 60 metų amžiaus. Didesnė rizika tiems, kurių artimi giminaičiai (vyrai ar moterys) sirgo krūties vėžiu, jei šeimos narys susirgo krūties vėžiu iki 40 metų amžiaus, jei šeimoje pasitaikė kiaušidžių ar storosios žarnos vėžio atvejų. Didesnė rizika ir tada, kai pacientas piktnaudžiauja alkoholiu arba yra nutukęs.

Parengė Monika Kairienė pagal statnews.comTop of Form