Vyrui sėkmingai išoperuotas burnos dugno vėžys: jautė tik nedidelį šašiuką

Apie 75 proc. galvos-kaklo vėžio atvejų yra sukelti žalingų veiksnių – tabako rūkymo, alkoholio vartojimo ir kt. / Shutterstock nuotr.
Autorius: manodaktaras.lt
Publikuota: 2022-03-16 19:56
„Po to, kai patekau pas gydytoją Otiliją Kutanovaitę, nesigailiu nė vieno cento iš savo sumokėtų privalomojo sveikatos draudimo mokesčių“, – sako 53 metų vilnietis Rimas, sutikęs pasidalyti savo ligos istorija. Maždaug pusę metų burnoje jautęs mažiuką šašiuką, vyras atsitiktinai pastebėjo žinutę, kad vasaris yra burnos vėžio prevencijos mėnuo.

„Man buvo tada 52-eji, buvau užsiregistravęs iš anksto nemokamiems prostatos vėžio ir storosios žarnos profilaktiniams tyrimams. Tad pastebėjau ir kitos temos prevencijos mėnesį bei kvietimą. Buvo pateiktas sąrašas klinikų, bet iškart nenuvažiavau į Nacionalinį vėžio institutą, nes pagalvojau, tai tik mažiukas šašiukas, tad kam trukdyti rimtiems žmonės jų darbą. Bet atvirai sakant, šiek tiek išsigandau, – atviravo Rimas. – Pasiskambinau į kitą kliniką, užsirašiau ir nuėjau. Paėmė mėginėlį, paprašė susisiekti po dviejų savaičių. Kai jie perskambino ir pasiūlė ateiti į Žalgirio kliniką kovo 11 d., supratau, kad kažkas rimto. Konsultuojantis sužinojau, jog reikia magnetinio rezonanso tyrimo“.

Jau draugų medikų pastangomis vyras gana greitai pateko pas NVI gydytoją Otiliją Kutanovaitę. „Po savaitės buvau pas ją priėmime, o dar po savaitės mane operavo. Ne paslaptis, jei ne draugai, būčiau laukęs eilėse, pavyzdžiui, magnetinio rezonanso tyrimui reikėjo laukti šešias savaites. Nacionaliniame vėžio institute magnetinio rezonanso tyrimą padarė penktadienį, pirmadienį – COVID testas, o jau antradienį daktarė Otilija ir jos kolegos mane išoperavo“, – prisimena pašnekovas.

NVI Galvos-kaklo ir odos navikų chirurgijos skyriaus gydytoja žandikaulių chirurgė Otilija Kutanovaitė
NVI Galvos-kaklo ir odos navikų chirurgijos skyriaus gydytoja žandikaulių chirurgė Otilija Kutanovaitė

Ar buvo didelio streso sužinojus diagnozę? Net ir atėjęs pas gydytoją O.Kutanovaitę vyras sako turėjęs vilties, kad bus nepiktybinis augliukas.

„Gydytoja pasakė, jog yra pirmos arba nulinės stadijos vėžys, reikės operacijos. Buvau susirūpinęs, tačiau vizitas pas gydytoją Otiliją mane apramino. Liko daug klaustukų, bet neliko nerimo. Tai žavus žmogus, nuo pirmos minutės man kėlė pasitikėjimą. Dar buvo gydytoja Saulė Kėkštaitė. Nuostabios, rūpestingos gydytojos, norisi būti ir nieko neveikti, kad tik tokios daktarės būtų šalia. Prieš gulantis į ligoninę gavau viską detaliai surašyta, ką reikia atsinešti. Kartais pagalvoju, kodėl reikia susirgti, kad sutiktum tokius nuostabius žmones“, – pasakoja Rimas.

Tabako rūkymas – pagrindinė priežastis

Rimas prisipažįsta rūkęs 40 metų, pradėjęs nuo trylikos. Šiandien vyras pripažįsta, jog rūkė per daug. „Ar nebuvo atėjusi mintis mesti? Nebuvo, tik galvojau, kad reikėtų mažinti – buvo brangu, be to, jausdavau, kad plaučius skauda. Neužtekdavo kvapo bėgiojant, kadangi pakankamai aktyviai sportavau. Pažaisdavau krepšinį, dviratį minu ir dabar. Grįžtant į mano istorijos pradžią, manau, rūkymas visgi yra pagrindinė ligos priežastis, be abejo, ir stresas. Ko gero, nerūkantys ir neserga burnos dugno vėžiu“, – svarstė Rimas.

Gyvenimo kokybė po operacijos liko tokia pati

Keturi chirurgai ir visa operacinės komanda vyrą operavo aštuonias valandas. Buvo pašalinta didesnė dalis audinių po liežuviu, iš kelių rankos vietų paimti lopinėliai, pašalinti du limfmazgiai. Laimei, chemoterapijos ir švitinimo neprireikė. Anot vyro, ranka ilgiau gijo, nei burna, o ligoninėje praleido standartinį laiką  – dešimt dienų: „Dabar fiziškai esu toks pat – svarbiausia, jog dantys liko visi, žandikaulis sveikas. Tik neturiu dviejų limfmazgių, gal šiek tiek dažniau išdžiūsta burna. Tai man visai netrukdo.

Patyręs asmeniškai vėžio profilaktikos privalumus vyras įsitikinęs, jog būtinai reikia tęsti vasario – burnos vėžio žinomumo mėnesio komunikaciją ir patikras. „Burnos vėžio prevencijos programa, jeigu to mėnesio akcijas galima būtų taip pavadinti, tikiuosi, kitais metais sugrįš. Juk tik tada, kai tau paskiria vizitą pas gydytoją kovo 11-ąją, supranti, kaip tai rimta. Gaila, kad žmonės nedalyvauja profilaktinėse programose“,– sako Rimas.

Būkime budrūs – vis daugiau jaunų žmonų suserga burnaryklės vėžiu

Kaip teigė NVI Galvos-kaklo ir odos navikų chirurgijos skyriaus gydytoja žandikaulių chirurgė O.Kutanovaitė, apie 75 proc. galvos-kaklo vėžio atvejų yra sukelti žalingų veiksnių – tabako rūkymo, alkoholio vartojimo, skurdžios mitybos. Dažniausiai ši liga nustatoma vidutinio amžiaus vyrams.

„Šiuo metu pastebimas augantis jaunų žmonių sergamumas burnaryklės vėžiu – jau žinoma, kad jis yra susijęs su žmogaus papilomos virusu (ŽPV), kitaip tariant, su aktyviu lytiniu gyvenimu, dideliu lytinių partnerių skaičiumi. Todėl pastaruoju metu galvos-kaklo srities vėžio paplitimo tendencijos šiek tiek keičiasi, vis daugiau šio vėžio nustatoma jaunesniems žmonėms bei moterims“, – pasakojo gydytoja žandikaulių chirurgė O.Kutanovaitė.

Nors didžioji dalis galvos-kaklo srities navikų siejama su žalingais įpročiais, šiuo metu identifikuota ir šeiminių šios srities vėžio atvejų. „Pavyzdžiui, rizika susirgti šiuo vėžiu didesnė, sergant autosominiu-resesyviniu būdu paveldima Fankoni anemija, leukemijom, kitomis paveldimomis ligomis. Šiam vėžiui dažniausiai nustatomos navikų supresijos genų mutacijos, tačiau dėl didelės mutacijų įvairovės klinikinėje praktikoje jos nėra nustatomos“, – sakė gydytoja.

Kadangi daugiau nei 60 proc. ligonių nustatoma jau pažengusi liga – III–IV stadijos vėžys, dažniausiai pacientams skiriamas sudėtinis gydymas: chirurgija, spindulinė terapija ir sisteminis medikamentinis gydymas. Taip pat ne mažiau svarbus ir paliatyvusis simptominis gydymas – skausmo kontrolė, kitų simptomų suvaldymas, mitybos terapija. 

„Nepaisant visų inovacijų medicinoje ir onkologijoje, bendras penkerių metų ligonių, sergančių šiuo vėžiu, išgyvenamumas yra tik 65 proc. Operacinis gydymas yra pirmo pasirinkimo gydymo būdas sergantiesiems galvos-kaklo srities piktybiniais navikais, šis gydymas lemia geriausią išgyvenamumą, o pritaikant pacientui specifines rekonstrukcines technikas – ir išsaugotą ar atkurtą gyvenimo kokybę. Gyvenimo kokybės atkūrimas ir išlaikymas yra vienas svarbiausių mūsų uždavinių“, – sako gydytoja O. Kutanovaitė.

Patyrusi onkologų komanda lems gydymo sėkmę

Kas lemia gydymo sėkmę – technika, komandos kolegos, slauga, pacientų stebėsena? „Visi šie veiksniai yra vienodai svarbūs ir lemia gerą ar blogą gydymo rezultatą, paciento gyvenimo kokybę, todėl labai svarbu, kokioje gydymo įstaigoje pacientas bus gydymas. Juk pašalinus liežuvį su vėžiu, bet jo nerekonstravus dėl to, kad trūksta chirurginių įgūdžių, ligonis negalės normaliai gyventi – negalės kalbėti, nuryti maisto, atsiras seilėtekis.  Mūsų gydymas neteks prasmės“, – teigė gydytoja.

Ir pateikia kitą pavyzdį. „Atlikus didžiulę operaciją su rekonstrukcija, pooperaciniu laikotarpiu nekokybiškai slaugant ligonį, galime tikėtis prasto žaizdų gijimo ar net ligonio mirties. Neturint žinių apie ligos biologiją, gydymo ir stebėjimo principus, esame užprogramuoti nesėkmei. Todėl vieni be kitų kokybiškai gydyti vėžio negalime, tenka draugauti ir bendradarbiauti. O pacientams noriu palinkėti rinktis tik specializuotą gydymo įstaigą ir kvalifikuotą, šio specifinio gydymo patirtį turinčių onkologų komandą, suburtą NVI Galvos-kaklo ir odos navikų chirurgijos skyriuje“, – pasakoja O. Kutanovaitė.

Paslaugos kokybė priklauso nuo chirurgo kvalifikacijos

Šeštus metus dirbanti NVI galvos-kaklo navikų srityje gydytoja O.Kutanovaitė mano, jog veido ir žandikaulių chirurgija yra labai plati sritis, apimanti burnos chirurgiją, dantų implantaciją, įgimtų veido anomalijų gydymą, traumatologiją, onkologiją ir t.t. „Esu įsitikinusi, kad turint tokią plačią licenciją reikia specializuotis siauresnėje srityje – visur puikus nebūsi. Darbas onkologijoje, manau, yra sunkus, bet reikšmingas ir apdovanojantis, nuolat kintantis ir verčiantis tobulėti. Sakyčiau, kad šis pasirinkimas vienas geriausių mano gyvenimo sprendimų“, – šypsosi gydytoja.

Nacionalinio vėžio instituto informacija