Žiemą metas pasirūpinti odos problemomis

Vėlyvas ruduo, žiema ir ankstyvas pavasaris yra pats tinkamiausias metas pasirūpinti odos problemomis
Autorius: Auksė Kontrimienė
Publikuota: 2020-01-22 08:00
Vėlyvas ruduo, žiema ir ankstyvas pavasaris yra pats tinkamiausias metas gydomosioms bei grožio procedūroms lazeriu. Dabar tinka šalinti plaukus nuo įvairių kūno zonų, apgamus, karpas, papilomas ar kitus kliudančius odos darinius, taip pat naikinti pigmentines dėmes, kapiliarus ir randus. Konsultuoja Estetinės dermatologijos klinikos „Baltic Dermatology“ gydytoja onkodermatologė DAILĖ MALINAUSKAITĖ.

Ant odos gali atsirasti įvairių darinių. Juos galima skirstyti į gerybinius ir piktybinius. Pirmajai grupei priklauso apgamai, karpos, papilomos, seborėjinės keratozės, dermatofibromos, fibromos, cistos, hemangiomos ir kiti kraujagysliniai dariniai. Piktybiniai būna odos vėžiniai susirgimai: melanoma, bazinių ląstelių karcinoma, plokščialąstelinis odos vėžys, taip pat priešvėžiniai: aktininė keratozė, odos ragas, keratoakantoma ir kt.

Visiems, turintiems daugiau kaip 50 apgamų, vaikystėje nudegusiems saulėje iki pūslių, arba jei šeimose yra odos vėžio atvejų, rekomenduojame reguliariai lankytis pas onkodermatologus. Per apžiūrą yra patikrinami visi odos dariniai, o pacientams yra paaiškinama, į kokius odos ar odos darinių pokyčius reikėtų reaguoti nedelsiant.

Gydytoja onkodermatologė Dailė Malinauskaitė
Gydytoja onkodermatologė Dailė Malinauskaitė

Kaip atpažinti pavojingą odos darinį, kuris galbūt yra vėžio užuomazga? Kada verta sunerimti?

Kas 1–3 mėnesius kiekvienas privalo pats apsižiūrėti. Pastebėjus apgamų ar kitų odos darinių pakitimų, kuriuos apibūdina ABCDE taisyklė, būtina kreiptis į onkodermatologą. Šios taisyklės raidžių reikšmės tokios: A – asimetrija, B – nelygūs kraštai, C – kelių spalvų, D – didesni negu 6 mm, E – didėja, kinta (greitas augimas).

ABCDE taisyklė
ABCDE taisyklė

Per vizitą gydytojas odos darinius patikrina dermatoskopu, o, kilus menkiausiam įtarimui, skiria papildomų tyrimų tiksliai diagnozei nustatyti.

Kokių kitų ligų simptomus galbūt parodo naujai atsiradę odos dariniai?

Pastebėjus, kad ant kūno daugėja karpų, papilomų, seborėjinių keratozių, hemangiomų, kartais patariame pacientams pasitikrinti dėl cukrinio diabeto, kepenų, kraujo ir kitų ligų.

Ar visus odos darinius galima naikinti lazeriu?

Lazeriu galima šalinti didžiąją dalį odos darinių, tačiau tikrai ne visus. Tinkamą odos darinio šalinimo metodą parenka gydytojas.

Kaip atliekama odos darinių šalinimo lazeriu procedūra?

Odos darinius patikrinus dermatoskopu, vietoje, kurioje bus atliekama procedūra, vietiškai numalšinamas skausmas. Kai skausmo malšinamieji vaistai visiškai suveikia, lazerio spindulys yra nukreipiamas į odos darinį ir netrukus jis pašalinamas. Po procedūros lieka nedidelė žaizdelė, kurią reikia tepti antiseptikais. Paskui tos vietos negalima traumuoti, būtina vengti aktyvios saulės. Procedūrą atliekant vasarą rekomenduojama naudoti apsauginį kremą su SPF 50 ar didesne apsauga.

Kokie šalinimo lazeriu privalumai, palyginti su kitais odos darinių naikinimo būdais?

  • Po procedūros lieka tik minimalus randelis.
  • Minimali infekcijos rizika.
  • Trumpas gijimo laikotarpis.
  • Procedūrą galima atlikti sudėtingose kūno vietose: veido srityje, šalia akių, ant lytinių organų, galvoje ir t. t.

Kokias dar odos problemas spręsti galima lazerio procedūromis?

Lazeriu taip pat yra naikinami išryškėję veido odos kapiliarai, pigmentinės dėmės arba lyginamas netolygus veido, dekoltė ir kitų zonų odos atspalvis, šalinami randai, atsiradę po traumų arba aknės, mažinamos veido raukšlės, naikinami nepageidaujami plaukai, strijos ir t. t. Žinoma, visoms išvardytoms problemoms spręsti vieno tipo lazerio tikrai nepakanka.

Kaip prižiūrėti odą, kad ji turėtų kuo mažiau nepageidaujamų odos darinių?

Visų pirma, reikėtų nepiktnaudžiauti saule ir jokiu būdu nesideginti soliariumuose. Ilgiau būnant saulėkaitoje odą reikia uždengti drabužiais arba būtinai naudoti apsauginį kremą su SPF 30, 50 ar didesne apsauga, nepamiršti skrybėlės ir saulės akinių. Ypač reikia saugoti kūdikius bei vaikus, kad nenudegtų saulėje, – tai sumažins odos darinių atsiradimo ateityje tikimybę ir odos vėžio riziką.

Pas gydytoją patogu registruotis www.manodaktaras.lt